Jako z About us. Masožravá hlíva, která pomůže s cholesterolem i imunitou. To je hlíva
Vzhledem k doposavad relativně teplému průběhu podzimu nosí lidé z lesa stále hřibovité houby, které bychom za normálních okolností v listopadu zřejmě nenašli. Neměli bychom však zapomínat, které houby jsou v tomto období „ty hlavní“. Patří mezi ně například dokonalá a skvělá hlíva ústřičná, která účinně pomáhá třeba při vysokém cholesterolu, či pokud trpíne důsledky snížené imunity. Je ale i masožravá!
Hlíva ústřičná, to je jedna z bohyní mezi houbami. Dodnes si pamatuji její obrovký boom v době, kdy TV Prima vysílala známý pořad Mňam, aneb Prima vařečka. V něm tehdy velmi prosazovali prášek ze sušené hlívy ústřičné, který jste si měli sypat i do štrůdlu.
Čirůvka fialová, to je královna podzimních hub. Takhle ji poznáte a mrkněte i na recept
Byl to sice trochu bizárek, léčivé účinky však této, zcela běžné, houbě nemůžeme upřít. Ano, koupíte si ji normálně v supermarketu, dostupná bývá celoročně, ale nyní je ideální doba vydat se na její sběr do přírody.
Má ráda listnáče
Hlíva má ráda chladnější počasí a najdeme ji na živých nebo odumřelých kmenech listnatých stromů, nejraději pak roste na bucích, vrbách, ořešácích, břízách, topolech nebo jeřabinách. Pěstuje se však i průmyslově, proto je stále k mání a snadno ji můžete pěstovat i doma ze sadeb, jež bývají k zakoupení třeba v hobby marketech
Vánoční příběh je novinkou na Netflixu: Kde najdeme kostel, kde se natáčelo?
A na co všechno že je dobrá? Její konzumace příznivě ovlivňuje hladinu cholesterolu v krvi, tady se doporučuje sypat si prášek ze sušené hlívy například do polévek. Existují však i účinné doplňky stravy z lékárny, které houbu obsahují. Úbytek cholesterolu v krvi vědci prokázali při studiích na zvířatech.
Dále také zvyšuje odolnost proti infekcím a tvorbu červených krvinek mimo kostní dřeň. Hlíva má pozitivně působit proti zánětlivým onemocněním, virovým, bakteriálním a plísňovým chorobám, proti hemoroidům, ekzémům, při léčení popálenin a tak dále.
Jako z About us?
Viděli jste seriál About us? V něm právě lidé umírali na nemoc, kterou jím způsobovaly „masožravé houby“. Tak to by také mohla být hlíva. Její mycelium (podhoubí) totiž dokáže otrávit a zabít organismy ze skupiny hlístic (prvoústí). Vědci předpokládají, že takto dokáže získat dusík.
Největší dobroty
Na lidi je ale krátká, ty nekonzumuje, oni konzumují ji. Dokonalá je samozřejmě polévka z hlívy ústřičné, takzvaně falešná držková. Můžete z ní však připravit také vynikající omáčky, jen tak si ji opéct na pánvi, nebo ji naložit nakyselo. My hlívů dáváme místo masa do caesar salátu. Tuhá noha (třeň) se obvykle suší a mele na prášek. Klobouky pak lze dále kuchyňsky upravovat zmíněnými způsoby.
Autor: Alena Píchlová