V Zoo Praha se narodil ohrožený dikobraz z Filipín
Dikobraz palawanský patří k nejmenším druhům těchto velkých hlodavců. Typickou je pro něj malá zakulacená hlava s malýma očima, bez viditelného krku. Samci se od samic liší pouze větší velikostí. Nově narozená mláďata dikobrazů palawanských jsou v zoologických zahradách velmi vzácná.
Dikobrazí byznys
Dikobraz palawanský, nebo také filipínský, patřil mezi ohrožené druhy hlavně z důvodu kácení lesa a lovu, nyní se navíc přidává tradiční čínská medicína. Loveni jsou kvůli masu, ostnům a nyní hlavně bezoáru, což je produkt, který vzniká v útrobách přežvýkavců a vzácněji i jiných živočichů, včetně člověka, hromaděním a stlačováním nestrávených zbytků potravy. V Asii je tato komodita velmi cenným přírodním léčivem, nicméně jako u mnoha jiných léčivých produktů, ze zejména Asijské medicíny, nebyly žádné léčivé účinky u bezoáru prokázány. Navíc, ne každý dikobraz v sobě bezoár má, jde o přibližně každé desáté zvíře.
Odchov v Zoo Praha
Tento dikobrazí druh žije pouze na ostrově Palawan a přilehlých ostrůvkcích Busuanga, Calauit a Coron. První odchov tohoto dikobraza se podařil hned po jejich příchodu do Zoo Praha v roce 2016. Pražská Zoo byla do roku 2019 jedinou zahradou v Evropě, kde se odchov těchto dikobrazů dařil. Nově narozené mládě je již devátým v řadě. Kromě Prahy se aktuálně podařil odchov také v dalších dvou evropských zahradách, přičemž v obou případech rodiče nových mláďat pocházejí právě z Pražské zoologické zahrady.