Lékař Martin Borský: Testování zaměstnanců je prevencí proti šíření koronaviru, v ordinaci pro testování využívá švýcarskou technologii
Ordinace praktického lékaře Martina Borského v Mladé Boleslavi se v současnosti věnuje mimojiného firemnímu testování. Za dva měsíce pomocí přístrojových testovacích sad jeho tým otestoval téměř 150 lidí. Kromě pacientů z Mladé Boleslavi, Kosmonos, Dobrovic, Bělé pod Bezdězem nebo Mnichova Hradiště se v roli praktického lékaře věnuje také domovům důchodců v Pardubicích či Mlékovicích. Tam pan doktor naočkoval stovky seniorů.
Dnes se mohou nechat otestovat všechny osoby, které jsou účastny veřejného zdravotního pojištění v České republice. Pojištěnci se mohou nechat otestovat opakovaně, avšak nejvýše jedenkrát za 3 dny. Nejedná se o jednorázovou akci jako v jiných zemích. Vyšetření se neprovádí u osob, u kterých uplynulo méně než 90 dní od prvního pozitivního výsledku PCR testu a u osob, kterým byl v posledních 5 dnech proveden PCR test nebo antigenní test s negativním výsledkem.
„Teď když je ta nutnost testování, tak se na nás firmy přímo obracejí. Nejvíce je zajímá rychlost testování. Člověk musí být otestovaný mnohdy co nejdříve a výsledek platí do 48 hodin,“ říká praktický lékař Martin Borský. Zaměstnavatelé by podle Martina Borského měli zajistit především to, aby se virus na pracovišti nešířil. To zahrnuje také testování coby prevence jeho šíření. Testovat by se dále podle něj lidé měli, pokud mají podezření na nějakou nemoc, aby se onemocnění COVID-19 vyloučilo.
Martin Borský a jeho tým spolupracuje s několika firmami na základě smlouvy. Jsou ale také firmy, které do ordinace přivezou zaměstnance, u kterých je třeba provést antigenní testování před nástupem do zaměstnání. Z Mladé Boleslavi spolupracuje ordinace například s firmou Recticel Interiors Plazy, Tereos TTD Dobrovice nebo Grupo Antolin. V praxi se setkává s pacienty, kteří potřebují antigenní testy kvůli pracovním výjezdům do zahraničí.
Švýcarská technologie má vysokou citlivost a přesnost
K antigennímu testování pacientů využívá Borský a jeho tým unikátní švýcarskou technologii za pomocí přístrojových testovacích sad. Pacientům navíc umožní znát výsledky testování v případě pozitivity už od tří do 20 minut. Tyto přístrojové sady na antigeny jsou měřeny přístroji EXDIA TRF Plus a jsou vyvinuty za pomoci nejnovějších nanotechnologií a Europiem (Eu) značených protilátek za využití přísně specifické detekce. K dispozici v současnosti máme také testovací sady na měření hladiny protilátek proti SARS-CoV-2 IgG a IgM v krvi jen z malé kapky, které jsou vyrobeny stejnou technologií,” říká Milan Šimko, regionální ředitel společnosti AxonLab pro Česko a Slovensko.