Vyrazte na zimní procházku s kněžnou Ludmilou – vyvětráte si hlavu a navštívíte místa, která vás dobijí energií!
Ani chladnější zimní dny nejsou důvodem, proč zůstávat doma. Sezení u počítače či televize rozhodně nepomůže ke zdraví a lepší kondici. Potřebujete důvod? Důvodem může být česká historie i procházka v přírodě. Přestože je patrně nejvíc míst spojených se sv. Ludmilou ve Středočeském kraji, zajímavým tipem je návštěva Brna-Nového Lískovce, kde začali pracovat na nové kapli zasvěcené právě české kněžně. Obce Tetín ve spolupráci se spolkem Svatá Ludmila věnovala ke stavbě moderní kaple první české světice základní kámen z Modrého lomu, který přímo odtud pochází. Návrh úpravy kamene připravil a vytesal umělecký kameník Dalibor Šebesta ze Zdic u Berouna.
Během podzimní pouti mu požehnal emeritní arcibiskup Robert Bezák a nyní je uložený na radnici v Brně-Novém Lískovci. Kámen je zpracované umělecké dílo s vytesanou symbolickou šálou sv. Ludmily. „Výsledek je dle mého názoru skutečně skvostný. Několik týdnů nasával kámen duchovno v kostele sv. Ludmily na Tetíně. Věřím, že poselství křesťanství, sounáležitosti a spolupráce bude cítit i v nové kapli v Novém Lískovci,“ říká Martin Hrdlička, předseda spolku Svatá Ludmila a starosta obce Tetín. Zadavatelem nové kaple je statutární město Brno a nová kaple je v přípravě. Prohlédnout si tak lze zatím jen místo, kde se bude nacházet.
Vítězné tažení, folklor i Ebenův zásek… KVÍZ: Kolik si toho pamatujete z finále StarDance?
Babička a vychovatelka sv. Václava se dočká v roce 2025 také nové poutní stezky. Již několik let vzniká nově jedenáct stanovišť, které by kromě poskytnutí životopisných a historicko-kulturních informací, chtělo postupně vyzdvihnout určité inspirativní období Ludmilina života, tak, aby se i poutník sám mohl nad určitou svou životní etapou zamyslet. Otevřít by se měla při příležitosti 1100. výročí přenesení ostatků sv. Ludmily z Tetína na Pražský hrad v rámci Svatoludmilské pouti na Tetíně.
Již příští rok definitivně propojí právě Tetín s Mělníkem. Zájemce provede online po místech, kde Ludmila žila, kde působila a kde ji zastihla smrt z rukou vrahů najatých snachou Drahomírou. Trasa povede třeba přes Budeč, Levý Hradec, Pražský hrad či obec Svatý Jan pod Skalou. „Milovníci historie se mohou těšit na spoustu informací, které dáváme ke všem zastavením dohromady. Věříme, že se podaří díky moderním technologiím udělat průvodce, který bude bavit všechny generace. Zajímavostí je určitě také to, že půjde o první poutní stezku, která povede napříč českou metropolí,“ upřesňuje Miroslava Janičatová, ředitelka spolku Svatá Ludmila. Na zimní procházky se lze na řadu míst spojených s českou kněžnou již dnes.
Ohlédnutí za rokem 2024: Rok plný velkých akcí a společných zážitků s POINT Milovice
V roce 2025 se dočká své stezky také jeden z méně známých světců – sv. Vintíř, který žil v 10. – 11. století. Pocházel ze vznešeného rodu tehdejší Otonské říše (budoucího Německa). Řeholníkem benediktinského řádu se rozhodl stát v době kdy byl vdovcem a otcem nejméně dvou synů. Konec svého života se rozhodl strávit jako mnich v klášteře Niederaltaichu. „Nebylo to pro něj ale jednoduché, jeho elitní výchova a zvyky se příliš rozcházely s pozicí kajícného a poslušného mnicha. Nakonec mu opat vyhlédl život v poustevně v horách, kde brzy založil jakousi pobočku domovského kláštera,“ představuje historik Jakub Izdný méně známého světce. Za sv. Vintířem se naopak může každý vydat do Prahy, konkrétně do Břevnovského kláštera. Právě tam jsou totiž podle legendy na jeho žádost pochovány jeho ostatky. Vintířova stezka aktuálně končí v Blatné, právě příští rok by mělo být dokončeno prodloužení až do Břevnovského kláštera v Praze. I do těchto krásných prostor kláštera a zahrady se lze po stopách sv. Vintíře vydat už dnes.
Text: Spolek svatá Ludmila