Tip na výlet! Nová turistická sezona začíná. Kam se podívat?
Kutná Hora již 30 let na seznamu UNESCO
Jednou z nejvýznamnějších událostí tohoto roku budou oslavy 30 let od zápisu Kutné Hory na Seznam světového dědictví UNESCO, s podtitulem UNESCO spojuje. Po celý rok budou na různých místech města probíhat zajímavé akce. Od 10. ledna se otevírá výstava Tiše usilovat o krásu – přehlídka živých řemesel a lidového umění. Příchod jara pak v březnu prozáří Festival světla na historicky významných místech Kutné Hory. V červnu se Galerie Středočeského kraje GASK rozezní hudebním festivalem A Day of Sound. V srpnu nebude chybět sport. Součástí tradičního běžeckého závodu Dačického 12 totiž bude doprovodný Běh UNESCO od chrámu sv. Barbory ke katedrále v Sedleci a zpět, i neméně zajímavý noční Běh pro Světlušku. Galerie navíc připravuje novinku mimo uměleckou sféru: volně přístupná expozice GASK pod širým nebem, nacházející se v galerijních zahradách, dostane gastronomické zázemí – na jaře zde bude otevřeno nové bistro.
Svatební šaty i unikátní fotografie: Tančící dům hostí Helenu Vondráčkovou
Do přírody po naučných stezkách
Už v dubnu se v Berouně mohou zájemci vydat obnovenou a rozšířenou naučnou stezkou Václava Talicha, která provede Talichovým údolím a jeho okolím a seznámí s místní přírodou a osobností jednoho z nejvýraznějších českých dirigentů. Jen o pár kilometrů dál proti toku Berounky naučná stezka Poznáváme Hýskov turisty provede bohatou historií a přírodou obce Hýskov. Má dva krátké okruhy, během nichž se lidé dozví o zdejších archeologických nálezech, okolní přírodě, o těžbě železné rudy, o Keltech na Stradonicích či o místních pověstech. Cestou nelze minout ani rodný dům spisovatele Františka Nepila. Další naučné stezky se chystají v turistické oblasti Toulava, na jihu středních Čech. V Prosenické Lhotě u Sedlčan se připravuje vycházkový okruh kolem rybníku Jelito, který povede částečně přes zamokřené území se spoustou chráněných druhů rostlin a živočichů. V nedalekých Kňovičkách vytvářejí farmáři z Farmy u Lochů farmářskou naučnou stezku. Novou naučnou stezku připravují i v Mnichově Hradišti, která provede od nádraží až k zámku.
Kingdom Come: Deliverance I a II
Světoznámá RPG hra od českého studia Warhorse, která má miliony příznivců po celém světě, přijde letos s druhým dílem. Ten nyní přivádí Jindřicha, hlavního hrdinu, do středověké Kutné Hory. Fanoušci se mají na co těšit nejen ve hře, ale i ve skutečném městě. Na téma hry zde připravují novou stezku i prohlídkovou trasu i další doprovodné aktivity. Pro fanoušky chystají Rataje nad Sázavou, které znají hráči z prvního dílu, nové překvapení. Na místním zámku totiž vzniká úniková hra na téma příběhu hry.
Nová veřejná přístaviště
Zkrátka letos nepřijdou ani milovníci vody. Vodní turistiku na Labi zpříjemní otevření nových veřejných přístavišť. Už na jaře bude možné s malým motorovým plavidlem zavítat do Kolína nebo do Brandýsa nad Labem a loď si zde zdarma vyvázat až na 48 hodin. Od léta uvítá lodě a jejich posádky i přístaviště Nymburk. Servis ve všech přístavištích doplní možnost dočerpání vody a elektřiny. „Středočeské řeky v loňském roce zažily úspěšnou plavební a turistickou sezónu. Zvyšuje se zájem o rekreační plavby a zvýšený zájem zaznamenaly také půjčovny lodí. Návštěvnost se zvedá i v okolí vodních cest. Turisté tak využívají široké nabídky výletů, návštěvy památek nebo služeb v okolí vody. Vloni jsme spustili nový turistický produkt Pustit k vodě. Marketingová kampaň k produktu Pustit k vodě poběží i letos, především před hlavní turistickou sezónou,“ uvedl Jakub Kulhánek, ředitel Středočeské centrály cestovního ruchu.
Nové poutní stezky
Poutní stezka začíná v bavorském klášteře Niederalteich a vede přes Šumavu do Blatné. S Oblíbená Poutní Stezka sv. Ludmily bude v letošním roce prodloužena a propojí tak místo rodiště nejznámější české světice – Mělník, s místem kde žila a zemřela – Tetínem. Prodloužení se dočká i mezinárodní Vintířova stezka, která dostala název po mnichovi a poustevníkovi Vintířovi. polek sv. Ludmila chystá její pokračování přes střední Čechy až k Břevnovskému klášteru v Praze, kde jsou dle legend ostatky sv. Vintíře uloženy.
Po kolejích Cestou uhlí a železa na dole Mayrau
V Hornickém skanzenu Mayrau ve Vinařicích u Kladna průběžně rekonstruují železniční vlečku a úzkokolejnou dráhu. Nové koleje už jsou na svém místě, další úsek dráhy bude v provozu na jaře. Na hlavní turistickou sezónu se chystají i pravidelné jízdy. Skanzen je jediným dochovaným a veřejnosti přístupným areálem v Kladensko-rakovnické černouhelné pánvi a při prohlídce lze vidět prostor tak, jako by horníci právě odešli ze směny.
Vylepšená Labská cyklostezka
Nejvyšší standard asfaltové cyklostezky – takové budou dva nové úseky Labské stezky. Už na jaře cyklisté projedou mezi Tuhaní a Kozly, v průběhu roku je v plánu zprovoznění navazujícího úseku mezi Kozly a Kostelcem nad Labem. Připojením k již existující asfaltové cyklostezce z Čelákovic do Kostelce nad Labem tak vznikne souvislý úsek kvalitní cyklostezky v délce cca 30 kilometrů. V létě podél trasy potěší množství písníků s čistou vodou a písečnými plážemi.
Zbrusu nová expozice v Muzeu Mladoboleslavska
140. výročí založení oslaví v Muzeu Mladoboleslavska stylově – novou stálou expozicí Hrad, krajina a lidé, kterou je možné vidět už od 18. ledna. Moderní interaktivní expozice nabízí nejen historii Mladoboleslavského hradu, v němž se muzeum nachází, ale i informace o osobnostech a šlechtických rodech, které zde žily. Návštěvníci také uvidí život na hradě v různých obdobích jeho existence.
Moderní stodola v kouřimském skanzenu
Moderní stodola s doškovou střechou – tak bude vypadat nová vstupní budova v Muzeu lidových staveb v Kouřimi. Otevření je plánováno na konec roku. Návštěvnické centrum bude mít částečně prosklenou fasádu, a kromě pokladny je v plánu i občerstvení, muzejní obchod a zázemí pro návštěvníky i zaměstnance. Ve skanzenu myslí i na cyklisty, součástí nové budovy tak bude i přístřešek pro kola.
Beroun slaví 760 let od první písemné zmínky o městě
K této příležitosti se připravuje série akcí, vrcholem pak bude open air koncert 24. června na Husově náměstí.
Rybův rok 2025
V roce 2025 si připomínáme dvě významná výročí hudebního skladatele Jakuba Jana Ryby, a to 260. výročí jeho narození a 210. výročí úmrtí. Pro tento rok proto Společnost Jakuba Jana Ryby a město Rožmitál pod Třemšínem připravují řadu kulturních akcí. Součástí Rybova roku 2025 bude i 8. ročník Festivalu Jakuba Jana Ryby a při jeho zahájení 16. května zazní nalezené oratorium Soudný den – Rybovo dílo, které bylo považováno za ztracené.
Mělnické muzeum oživuje expozice
Město Mělník je historicky spjato s vinařstvím. To je i tématem stálé expozice Regionálního muzea Mělník, která se na jaře dočká revitalizace – oživí ji videomapping z dílny Petra Raista Šťastného. Příběh vtáhne návštěvníky do zlomových momentů dějin města a připomene jeho významné osobnosti i zásadní milníky národních dějin.
Vinařství u Českého ráje přivítá návštěvníky v novém
Mnozí už slyšeli o vínech z Kutné Hory či Mělníka, ale málokdo ví, že i v Mělnické vinařské podoblasti, kam spadá vinařství u Mnichova Hradiště, vznikají výjimečná vína. Rodinné vinařství LPJ z Jiviny v Českém ráji chystá na jaro slavnostní otevření nové budovy vinařství pro veřejnost. Už nyní je zde možnost zakoupit, kromě vín z vlastní produkce, i regionální produkty od farmářů a výrobců z blízkého okolí.
Pro další turistické tipy a nejaktuálnější informace ze středních Čech navštivte weby www.strednicechy.cz a www.pustitkvode.cz.
Text: SCCR