Zajímavosti z kraje

Anděl Páně 2, Deník Bridget Jonesové, Skyfall a další. Sníh pro velkofilmy je z Brandýsa

Vánoce tatam. Každý z nás určitě viděl řadu vánočních televizních filmů a pohádek, ve kterých byla spousta sněhu. Na rozdíl od reálných svátků, které jsou v posledních letech bez sněhu, alespoň tedy v naší nadmořské výšce. Za bílou nádherou si tak musíme někam popojet, anebo si pustit pěkný vánoční film či pohádku. Jenže i v nich je potřeba přírodě a filmařům pomoci a sníh zkrátka vyrobit. V České republice jsou na to specialisté z brandýské firmy CIUR.

Sníh z místní výroby se objevil v celé řadě kultovních filmů. Za všechny můžeme jmenovat například vánoční hit Deník Bridget Jonesové, ale třeba i filmy jako Skyfall, Gladiátor, X-man2 či Avangers. „Zásadní je know-how. Léta práce a vývoje. Léta zkoušení a snažení se o co nejvěrohodnější produkt. Produkt, který bude vypadat reálně a bude důvěryhodný. Filmový sníh se používá odjakživa, ale až nové tisíciletí zvládlo jeho reálné napodobení ve filmových scénách,“ popisuje vedoucí marketingového oddělení Marcela Bosáčková.

U filmu je důležité diváka vtáhnout do děje takovým způsobem, aby mu vše přišlo přirozeně věrohodné, včetně okolí. Scéna zkrátka musí vypadat jako opravdu zasněžená, a to umí právě v Brandýse.

Banánový chleba zvládnete levou zadní. Je to snadné a chutné

„Maximálně zarážející na celém procesu je ekologičnost, udržitelnost a přírodně ochranný charakter celého procesu výroby, počínaje od suroviny až po celé zpracování ve výsledný filmový sníh. Vstupním materiálem, světe div se, je nepotřebný papír, určený k recyklaci. V České republice jej takto umí zpracovat pouze a jen společnost CIUR. Česká rodinná firma, která je na trhu více jak 30 let,“ zmiňuje Bosáčková.

 Filmový sníh z Brandýsa si zahrál v mnoha filmech zvučných jmen, řadu z nich můžete vidět v přehledné tabulce. 145 snímků s papírovým českým sněhem od firmy CIUR bylo nominováno na ceny filmové akademie, 23 z nich tuto nominaci proměnilo a získalo slavnou oscarovou sošku.

Mimochodem, místní sněhovou nadílku můžete vidět i v české produkci. Za všechny je to například Anděl Páně 2.

Filmový sníh pod názvem SNOWCEL je ovšem jen třešničkou na pomyslném výrobním dortovém mixu společnosti CIUR.

Více než 60 druhů produktů.

Společnost využívá celou škálu druhotných surovin ve formě papíru. Takže zrecyklují všechny druhy papíru, i ty již několikrát recyklované jako jsou plata od vajec nebo ruličky od toaletních papírů. V tuto chvíli vyrábí z recyklovaného mixu přibližně více než 60 druhů různých produktů jejichž základem jsou celulózová vlákna.

Nejlepší fotky roku 2024? Až do dubna v Národním muzeu

Konkrétně je to například celulózová tepelná a zvuková izolace, kterou CIUR začal vyrábět jako první již v roce 1991. Uplatnění nalézá ve stavebnictví, respektive v zateplování.

Celulózová vlákna mohou také nahradit toxická vlákna azbestová, toho využívá automobilový průmysl v brzdových destičkách. „Silnice s našimi přísadami by už třikrát obepnuly svět. Lépe si rozumíte, lépe se slyšíte díky akustickým nástřikům acosorbÒ. Ekologické stelivo pro domácí mazlíčky Bedcell nadchne nejednoho chovatele. Substráty jsou určeny pro zdravé výživné klíčky rostlin – Subcel. Odsolujeme historické památky a stavby kulturního dědictví. Provádíme protipožární nástřiky,“ vyjmenovává Bosáčková.

Kde se bere papír

Společnost ročně zpracuje třicet tisíc tun papíru ze směsných kontejnerů. Papír ovšem berou i ze známých modrých kontejnerů určených k třídění.

Kromě papíru se sem sváží například i nepoužitý odřezkový papír, role z výroben nebo tříděný papír ze školních sběrů.

„Školní sběr svážíme hlavně z edukativních důvodů, chceme, aby se společnost učila třídit cennou sběrovou surovinu od útlého mládí. V posledních zhruba pěti letech, také díky digitalizaci, ubývá tisku, hlavně novin a letáků, protože lidé více čtou on-line,“ poznamenává Bosáčková.

Do Benátek na ples! Na výběr budou hned čtyři

 Zpracovat lze tedy úplně všechny druhy papírové hmoty, ale najdou se i výjimky. Je to to, co do třídících nádob jednoduše ani nepatří, takže: krabice od pizzy či jakýkoliv kontaminovaný papír.

Od příjmu po výrobek

Na začátku výrobního řetězce tedy stojí vytříděný papír, ať už z kontejneru, nebo ze sběru. Ten následně putuje na třídicí linku. Poté dojde k jejímu rozvláknění, kdy se získávají celulózová vlákna. Dále je zapotřebí přidat různé příměsi s retardéry hoření.

Důležité je také kontrolovat jakost a kvalitu materiálu. CIUR také realizuje kompletní izolační práce s vlastním výrobkem a zpětně zjišťuje i kvalitu provedení. Na prvním místě je pak vždycky jakost vstupní suroviny, vždy se jedná o takovou, která již byla jednou použita. Ověřuje se její čistota a kvalita.

Foto: společnost CIUR

Související obrázky: