Vezměte skleněnku a kufřík, Honzíkova cesta začíná… Provede vás výstavou v Chvalském zámku
Byla jednou jedna holčička, co si ráda četla v knížkách a kochala se jejich ilustracemi, kde měl každý velká očička. A i když vyrostla, pořád jsou ty ilustrace podle ní krásné. Ta holčička jsem sice byla já, ale troufám si říct, že je i spousta dalších takových, co vyrůstali s knížkou s obrázky Heleny Zmatlíkové v ruce. V listopadu loňského roku navíc od narození paní Zmatlíkové uběhlo již 100 let, a proto vznikla výstava, která její práci oslavuje. Najdeme ji až do května na Chvalském zámku v Praze-Horních Počernicích.
Vojtek se mění v Céline Dion i slovenskou babku: Narodil se Otec v šestinedělí
Bullerbyn, Alenka i Honzík
Pohádkový úvod jsem zvolila záměrně, protože i informační tabulky na výstavě jsou pojaté v tomto duchu – dozvíme se z nich něco málo o životě české malířky a ilustrátorky, jedná se ale vždy jen o taková krátká vyprávění. Výstava Helena Zmatlíková dětem – 100 let je zkrátka koncipovaná pro celé rodiny, a tak info stihne načerpat i rodič velmi aktivního dítka, co chvíli nepostojí na místě. Kdepak písmenka, daleko větší důraz je zde logicky na obrázky. Najdete tu knížky v různých jazycích, na nichž Helena Zmatlíková, rozená Wehrbergerová, pracovala, i jednotlivé ilustrace. Její barevné a veselé postavy tu mají i jako dekorace na zdech. V jedné z místností je zvuková kulisa ptačího zpěvu, což, musím říct, působí ve spojení s pohádkovými ilustracemi, velmi uklidňujícím dojmem.
V jedné místnosti je zase jakási učebna, jelikož Zmatlíková pomáhala ozdobit i různé školní knížky, úkolníčky a notýsky, ale i slabikáře a učebnice. Když pak budete pokračovat dál a sestoupíte po schodech dolů, natrefíte na prostor určený vyloženě pro nejmenší raubíře. Mají tu svou vlastní vesničku Bullerbyn a v ní různé domečky, kde se mohou vyřádit a hrát si, zatímco jim ze stěn dělají společnost třeba Bosse nebo Olle z Bullerbynu. Pokud vás z těch schodů pořádně rozbolely nohy, tak síly naberete v další části výstavy, kde je kino. Tam se můžete podívat na pohádku U tří koťátek. A pokud vás (nebo vaše děti) koukání omrzí, vedle je ještě kreslírna, kde si můžete vymalovat obrázek a rozvíjet vlastní výtvarný talent.
Jak už víte, já obrázky paní Zmatlíkové miluji, proto mi výstava udělala radost, i když už jsem dospělá a děti jsem si zrovna s sebou žádné nevzala. Na Chvalech mi bylo dobře na duši, a to třeba ve společnosti Alenky či Martínka z jejich „Čítanek“. Ty mám pořád doma, tak do nich asi budu muset zase jednou nakouknout. Dalším mým oblíbeným hrdinou, kterého jistě znáte, je pak onen pověstný Honzík, co se vydal vlakem na cestu k babičce a dědovi, s kufříkem a skleněnkou v kapse.
Neplatil alimenty a maloval jako Bůh: Na bohéma Brandla se stojí před galerií fronty
Schváleno i tatínky
Právě Honzíkovou cestou je inspirovaná i hra, která výstavu provází. Pokud budete pozorní, na různých místech najdete poschovávané kartičky s různými úkoly. Snad vám nepokazím hru, když prozradím, že v prvním úkolu si musíte rozmyslet, co je při balení kufříku nejdůležitější. A v druhém rovnou nakouknete do Honzíkova zavazadla a spočítáte, kolik věcí si s sebou na výlet vzal on. Nejvtipnější ale bylo, že spíše než ty nejmenší, tato hra očividně „chytla“ tatínky. Sama jsem jednoho viděla, jak hledal indicie, s čirou dětskou radostí. Další tatínek zase vysedával v kině a jinému, anglicky mluvícímu, zase jeho partnerka tlumočila informace z vývěsek. Tak to vidíte, práce paní Zmatlíkové není jen pro děti :).
Každopádně výstavu můžete sami navštívit a přesvědčit se sami, a to až do 12.5. 2024, denně, od 9 do 18 hodin. Základní vstupné stojí 120 Kč, děti, studenti, a senioři zaplatí 75 Kč. Rodinné vstupné vás vyjde na 300 Kč.