Kam na Velikonoce a v dubnu ve Středočeském kraji? To se dozvíte v článku
Velikonoční jarmark v muzeu, Regionální muzeum Mělník
1.4.
Regionální muzeum Mělník zve na 15. ročník tradičního řemeslného Velikonočního jarmarku s předváděním řemesel a dílničkami pro děti ve všech prostorech muzea. Na návštěvníky čeká více než 50 jarmarečníků, pletení pomlázek, zdobení kraslic, zdobení keramiky a perníčků nebo dobroty v muzejní kavárně.
Více ZDE
Exkurze ve sklárně Rückl, Nižbor
1. 4. – 31. 12.
Nakoukněte pod ruce sklářským mistrům a nechte se okouzlit fascinujícím umem a tradičním řemeslným zpracováním. Objevte zákoutí nižborské sklárny uprostřed křivoklátských lesů a nasajte atmosféru místa, kde se rodí ručně foukaný a broušený český křišťál. Během komentovaných prohlídek mají návštěvníci možnost spatřit jednotlivé fáze a tradiční techniky výroby skla. Každý z jednotlivých kroků výroby křišťálu je vysvětlen a představen, stejně jako umění ručního foukání, proces kontroly kvality a řemeslné mistrovství brusičů.
Více ZDE
Aristokracie: začátek konce – expozice na zámku ve Veltrusec
1. – 2. , 8. – 9. , 15. – 16., 22. – 23., 29. – 30. 4.
Prohlídka sleduje historii hrabat Chotků od počátku 18. století, kdy zahájili svou velmi úspěšnou úřednickou kariéru, až do 20. století, které znamenalo konec šlechtictví a ztrátu majetku.
Zpřístupněné místnosti s výhledem na nádvoří byly jejich domovem od roku 1921, kdy je sem jako své dědice pozval hrabě Arnošt Chotek, poslední člen veltruské linie rodu Chotků. Temné období pro ně nastalo za druhé světové války a především pak po ní, kdy byli odsunuti do Německa. Kvůli dějinným událostem tak na zámku Veltrusy končí éra jedné šlechtické rodiny. Je možná take samostatná prohlídka s audio aplikací pro chytré telefony nebo s tištěným textem.
Více ZDE
Velikonoce na Kačině, zámek Kačina
6. – 10. 4., 15. – 16. 4.
Zámek Kačina, ve kterém sídlí muzeum českého venkova, patří k nejvýznamnějším empírovým stavbám v České republice. Muzeum získalo zámek počátkem 50. let a postupně zde vybudovalo řadu expozic. V dubnu zve na Velikonoční prohlídky. V zámeckém interiéru najdetevýstavu velikonočních symbolů i tradiční velikonoční výzdobu. Připomenete si také zapomenuté zvyky a tradice. Zahrát si můžete rodinnou hru hledání obřích vajíček v zámeckém parku.
Více ZDE
Velikonoce na skanzenu, skanzen Vysoký Chlumec
6. – 9. 4.
Zvyky a tradice středního Povltaví ožijí během čtyřdenního velikonočního programu. V historických interiérech chalup si vyzkoušíte výrobu píšťalek, pletení pomlázek, zdobení kraslic voskem i sítinou a drátování. Uvidíte, jak fungoval vodní mlýn, předení na kolovrátku, ochutnáte vlastnoručně upečené jidáše, poslechnete si vyprávění o sv. Jiří a z chlebové hmoty vymodelujete malého dráčka. Na zápražích čekají na děti úkoly spojené s tradičními velikonočními zvyky – s vynášením smrtky, svěcením ratolestí, klapáním, pranostikami i hry s vejci.
Více ZDE
Zámecké Velikonoce plné tradic, Chateau Mcely
6. – 10. 4.
Chateau Mcely připravilo bohatý velikonoční program naplněný tradicemi v srdci jarní přírody Svatojiřského lesa. Velikonočně nazdobený zámek provoní mazance, beránci, nádivka, domácí uzené a další dobroty velikonočního menu. Tóny klavíru a dětský zpěv se rozezní sály. Bude se hrát jarní pohádka, zdobit a kreativně tvořit. Králíkárnu a ohrádku v typické zámecké fialové barvě oživí králíčci a kůzlátka. Děti se povozí na oslíkovi a zasportují si v anglickém parku. Rodiče si dopřejí masáže v Mcely Bouquet spa.
Více ZDE
Velikonoce v hornickém domku, Hornické muzeum Příbram
do 9. 4.
Již tradičně ve velikonočním čase proběhne v Hornickém muzeu Příbram na Březových Horách akce s názvem Velikonoce v hornickém domku. Návštěvníci se tu mohou seznámit s podobou velikonočních svátků v hornické domácnosti na počátku 20. století: vůně pečiva, lidové popěvky, tradiční výzdoba i um tvůrců lidových řemesel. Zájemci si mohou vyzkoušet pletení pomlázek, pečení jidášů, zdobení vajíček voskem nebo paličkování.
Více ZDE
Hrnčířské slavnosti na zámku Nelahozeves
15. 4.
Brány renesančního zámku v Nelahozevsi se otevřou již 18. ročníku Hrnčířských slavností – rodinného festivalu zaměřeného na výrobu keramiky a další rukodělné dovednosti. Slavnosti nabídnou rekordní počet stánků s keramikou, šperky, svíčkami, hračkami, textilními a dalšími ručně vyrobenými dekoracemi. Návštěvníci si navíc budou moci vyzkoušet některá tradiční řemesla, jako například točení na hrnčířském kruhu, psaní brkem, tvorbu svíček, mletí mouky na žernovu či ražbu mincí. Nebudou chybět oblíbené ukázky historického šermu.
Více ZDE
Odemykání Sázavy 2023 s půjčovnou Samba, Týnec nad Sázavou
15. 4.
Tradiční odemykání Sázavy proběhne v Týnci nad Sázavou od 10,30 hod. Pro lodě si můžete přijít od 9do 12hodin do loděnice v Týnci nad Sázavou. Splujete tak jeden z nejkrásnějších úseků Sázavy do Pikovic, kde si lodě organizátoři vyzvednou. Na 16 tekoucích kilometrech čeká 7 sjízdných jezů, několik peřejek a krásné scenérie okolní přírody.
Více ZDE
Velikonoční čas v Muzeu lidových staveb v Kouřimi
do 16. 4.
Přeneste se do dob dávno minulých a objevte zvyky, které se na českém venkově udržovaly v období předvelikonočního půstu a Velikonoc. Seznámíte se s obyčeji, které se dříve vztahovaly k jednotlivým postním nedělím, a také s některými magickými úkony, které se zaměřovaly na obřadní očistu a zajištění prosperity. Prohlédnete si i svátečně prostřený stůl s velikonočními pokrmy.
Více ZDE
Přednáška Santini!, horní zámek Panenské Břežany
20. 4.
Nenechte si ujít přednášku „Santini!“ historika umění a spisovatele Ondřeje Slaniny. Přednáška je věnována Janu BlažejoviSantiniEichelovi, světoznámému architektovi barokní gotiky, který přinesl do české krajiny unikátní stavby a v interiérech rozehrál symfonii netušených architektonických tónů mimo zvyklosti. Dle jeho návrhu byla mj. postavena i panenskobřežanská kaple sv. Anny, která je jednou z nejkomplikovanějších a přitom skvěle čitelných staveb ze Santiniho nejranějšího období.
VíceZDE
Třetí ročník Prčického půlmaratonu
29. 4.
Poslední dubnovou sobotu se uskuteční 3. ročník běžeckého svátku pro všechny, kdo milují pohyb. Běh je letos doplněný závodem na 10 km a během pro děti. Na startu, na trati, i na místech občerstvení panuje přátelská atmosféra, kdy se účastníci podporují navzájem.
Více ZDE