Kam na výlet i v těchto chladných měsících? Poradíme
Zřícenina hradu Zbořený Kostelec
Přírodní rezervace u řeky Sázavy nabízí zříceninu gotické stavby královského hradu Zbořený Kostelec, která je volně přístupná. V minulém století zbytky hradu často navštěvovali romantici, umělci, ale také zájemci o českou historii. Když Posázavím putoval Karel Hynek Mácha, tak si dokonce nakreslil zříceninu do svého pamatníku. Hrad je přístupný po zelené značené turistické trase, která vede z Čakovic, poté po červené trase, která vede udolím Sázavy z Nespek, nebo po červené trase z Týnce nad Sázavou. Pod hradem je také autobusová zastávka Pražské linky č.339 a menší parkoviště, takže i méně odvážní návštěvníci, se sem pohodlně dostanou. Oba břehy také spojuje 143 metrů visutá lávka pro pěší i cyklisty.
Posázavská stezka
A v Posázaví ještě chvilku zůstaneme. Projít se můžete po 11 kilometrů dlouhé romantické naučné stezce, která je považována za trempskou klasiku. Vede z Petrova u Prahy do Kamenného Přívozu. Pokud vám to nebude stačit můžete se do Petrova vrátit zpět pěšky. Pro méně zdatné, nebo pokud cestujete s rodinou, je ideální využít dopravu vlakem. Nejlepší výchozí bod je práve železniční stanice Petrov u Prahy odkud sejdete k řece Sázavě a vydáte se po jejím toku. Narazíte na trampskou osadu Pikovice. Cesta je velmi pestrá, stoupá i klesá, vede lesní pěšinou po šotolině nebo kamenných schodech. Půjdete malebným krajem sevřeným z obou stran skalnatými útesy. Nezapomenutelný zážitek pak nabízejí vyhlídky. První je pojmenována po Josefu Klimentovi, dlouholetém pracovníkovi Klubu českých turistů, který je považován za „objevitele“ této stezky.
Tajemné místo z filmu Bod obnovy: Viadukt budoucnosti najdete cestou na Mělník
Další vyhlídka je ta Raisova pojmenována po spisovateli Karlu Václavu Raisovi, který stezku rád navštěvoval. Také Žampašská vyhlídka je unikátní a nabízí pohled na železniční viadukt z roku 1900. Dále musíte do Kamenného Přívozu pěšky a tuto, jistě krásnou, cestu ukončit, nebo se po druhé straně řeky vydat do výchozího bodu vlakem.
Bubovický vodopád
Bubovický potok je většinou po celý rok vyschlý, ale právě zimní období je ideální čas na návštěvu jeho vodopádu, který zamrzá. Bubovické vodopády patří k nejkrásnějším místům na Karlštejně. Jsou tvořeny až dvoumetrovými vápencovými schody pokrytými mechem a řasami. Vodopády jsou dobře přístupné z obce Srbsko, a jsou jedním z nejznámějších a nejdéle přístupných míst v Národním parku Karlštejn. Před vodopády se Bubovický potok vynořuje, a za nimi se pomalu opět noří na dno údolí mezi Doutnáčem a Velkou horou, kterým teče až do řeky Berounky. Vodopády jsou dobře přístupne také z Karlštejna nebo z již zmíněné vesnice Srbsko (po modré značce).
Text: Jiří Novotný