Zajímavosti z kraje

Tři dny nadupané energií. Enerkom ukázal, jak na komunitní energetiku

Voda, vítr slunce, to všechno můžeme přeměnit na elektřinu. Obnovitelné zdroje jsou čím dál větší téma a mnoho obcí, spolků a podnikatelů si uvědomuje jejich důležitost. I proto se řada z nich v posledním říjnovém týdnu vydala na speciální exkurzi pořádanou spolkem Enerkom, která se zaměřovala na komunitní energetiku.

Odjíždělo se v úterý 29. říjnu z Lysé nad Labem a z Mladé Boleslavi. První cesta výpravy za obnovitelnou energií vedla do vodní elektrárny pod Spálovem. Účastníci měli možnost nahlédnout do útrob elektrárny, která jim nabídla pohled na historická zařízení. Poté se návštěvníci přesunuli do druhé přízemí budovy, v níž mohli zhlédnout také moderní část elektrárny. V kanceláři pak viděli také „velín“. V něm mohli pomocí webkamer zhlédnout další části elektrárny, které jsou na vzdálenějších místech.

Větrný park

Po pauze na oběd se exkurze přesunula do větrného parku Václavice. Třináct turbín poháněných větrem se nachází nedaleko Václavic a Hrádku nad Nisou v Libereckém kraji. Na místě byl přítomný zaměstnanec společnosti JRD, která turbíny provozuje.

Přestože na polích, kde instalace stojí nepříjemně pofukovalo a bylo poměrně chladno, tak měli posluchači plno zvídavých dotazů a ve Větrném Parku Václavice strávili asi hodinu a půl času.

Z přednášky vyplývalo, že přístup části veřejnosti k energii získávané větrem je stále spíše negativní. Nejčastěji se některým lidem nelíbí změna krajinného rázu, vyhledávají negativní informace na internetu ve smyslu, že větrné turbíny způsobují neplodnost a další zdravotní komplikace, nebo se odvolávají na zvýšený hluk. Negativní vliv větrných turbín na lidské zdraví byl už mnohokrát vyvrácen a hlučné také nejsou. Už po pár metrech odstupu nebylo přímo na místě slyšet vůbec nic. Naopak, jejich výhoda spočívá v tom, že elektřinu vyrábí především na podzim a v zimě, jsou tak ideální do kombinace s fotovoltaikou, která elektřinu umí vyrábět pro změnu především v létě. Po povídání se exkurze přesunula do varnsdorfského Pivovaru Kocour kde se také ubytovala a absolvovala prohlídku. 

Taneční dokreslují nejenom Poděbrady! Kterou lokaci seriál převzal po Ivetě?

Druhý den, ve středu, začali účastníci přednáškou na téma komunitní energetika „Jak dosáhnout soběstačné obce“, kterou vedl Michal Svoboda, projektový manažer pro komunitní energetiku z MAS Český sever a bývalý manažer společnosti ČEZ. Všem přítomným ukázal, že decentrální energetika je s pomocí obnovitelných zdrojů zcela reálná, chce to ovšem dlouhou a důkladnou přípravu. Přímo ve Vansdorfu a okolí se jim podařilo mnoho zajímavých realizací.

Vesnice roku 2019

Po přednášce zase následovala praktická část, kdy se exkurze přesunula do obce Lipová (Vítěz prestižní ankety Vesnice roku v r. 2019). Tam se výpravy ujal starosta Pavel Svoboda (STAN). Začalo se procházkou, kdy pan starosta návštěvníky provedl po obci a ukázal jim nejzajímavější dominanty. Mezi ty patří například podstávkový dům č. 424, v němž aktuálně sídlí infocentrum. Šetrně zrekonstruovaný historický objekt všechny uchvátil. Podobných domů má Lipová více. Kromě toho Pavel Svoboda provedl návštěvníky po naučné stezce kolem rybníka, ukázal zcela nové multifunkční hřiště i starý zámek.

Po prohlídce obce se všichni odebrali do zmiňovaného infocentra a mohli si pohovořit o energetických řešeních obce, která se naučila zužitkovat i odpad. 

Poslední den exkurze skupinu přivedl do ústavu jaderného výzkumu Řež, která má více než 65letou tradici. Akce se uskutečnila ve spolupráci s MAS Dolní Pojizeří.

Foto: Zuzana Kodrlová Zelenková

IMG_4896

Obrázek 27 z 27

Související obrázky: