Filmové podfukyTipy na výlety

Magické místo z »dvojky« Princezny zakleté v čase? Svatyni Elementů si zahrála slavná hrobka

Před nedávnem jsme se vydali po stopách pohádky Princezna zakletá v čase, tentokrát je na čase si posvítit na druhý díl. Trochu si tentokrát zajedeme a cílem naší cesty se stane Svatyně Elementů. Kde ji můžeme najít?

Takhle jste si v Nymburce užili Zápisník alkoholičky. Přijela i autorka

Magie fimařská i architektonická

Kdo fantasy pohádku Princezna zakletá v čase 2 už viděl, jistě si vzpomene, že se točí především kolem mladé alchymistky Amélie podání Elišky Křenkové, která ukrývá runu času a chrání ji před zákeřným Pánem run Alzarem, jehož si zahrál Ján Jackuliak. Jediný, kdo zná Améliino tajemství, je její nejlepší kamarádka, princezna Ellena (Natália Germani). Ta se proto i se svým manželem Janem (Marek Lambora) vydává spolu s Amélií na dobrodružnou cestu do kouzelného města Ayra. Již cestou poznávají, že to bude nebezpečné, když dorazí ke Svatyni Elementů, jež se stala dějištěm velké tragédie. Než uvnitř naleznou řadu mrtvých, už zvenku poznají, že tady něco nehraje. Místní magie, kterou samozřejmě tvůrci dotvořili pomocí počítačových triků, byla totiž očividně rozhozená. Možná vás napadlo, že na pohled magická stavba je také jen výtvor grafiků, ovšem není tomu tak. Novogotická stavba ve tvaru pravidelného osmiúhelníku vznikla lidskou rukou, a to již v letech 1874 – 1877. Je to totiž Schwarzenberská hrobka a najdeme ji v jihočeském Domaníně, což je kousek od rovněž krásného města Třeboň. Stačí se vydat kolem rybníku Svět a za chvilku jsme u hrobky, pokud tedy nezabloudíme v anglickém parku s živými ploty, co ji obklopuje. Hrobku si nechal slavný rod Schwarzenbergů vystavět, aby měl kde pohřbívat své zesnulé, když přestal z prostorových i hygienických důvodů vyhovovat nedaleký kostel sv. Jiljí. Výstavba podle návrhů architektů Friedricha von Schmidta a Damaruse Deworezkyho tehdy stála pořádné jmění – 200 tisíc zlatých, přičemž desetina z této sumy padla na již zmíněný park.  Jistě se ale tato investice slavnému rodu dobře vyplatila, když hrobka stojí dodnes a má se k světu. V roce 1947 byla sice zestátněna a v nedávné době došlo na soudy kvůli dědickému nároku. Po vrácení majetku rodu Schwarzenbergů, správu nad objektem převzal Nadační fond Schwarzenberská hrobka v Domaníně. Navštívit můžete památku po celý rok a prohlédnout si ji za poplatek můžete také zevnitř, uvidíte tedy i prostory, které již v pohádce použity nebyly. Hrobka posloužila jako kulisa pouze zvenčí, a když hrdinové vstoupí dovnitř Svatyně, ocitnou se v jiné historické památce, a to v klášteře v Doksanech, jak odhaluje web Filmová místa.   

Schwarzenberska-hrobka8

Obrázek 1 z 15

Shwarzenberská hrobka si zahrála v pohádce Princezna zakletá v čase 2 Foto: Jana Hanušová

Poslední odpočinek šlechty

Ovšem vraťme se ještě ke Schwarzenberské hrobce, která si v pohádce Petra Kubíka zahrála tedy jen zvenčí. Rozhodně ale stojí za to navštívit ji pořádně a vychutnat si i komentovanou prohlídku. Během ní totiž nahlédnete nejprve do krásné kaple s obrovským oltářem z bílého pískovce, sádry a istrijského mramoru. Následně sejdete také dolů do krypty, kde se dozvíte, kteří příslušníci šlechtického rodu zde spí věčným spánkem. Dozvíte se zajímavé příběhy z historie i pohnuté osudy, například poznáte velmi moderně smýšlející dámu jménem Pauline (Pavlína) Charlotte z Arenbergu a vyslechnete si smutný příběh o její tragické smrti. Za zmínku stojí rozhodně i fakt, že Schwarzenbergové mají v kryptě vyhrazené i místo, kam se mohou přijít i dnes poklonit svým mrtvým a pomodlit se. Pokud bychom se z historie přesunuli blíž k nám do moderní doby, z rodu Schwarzenbergů je nám jistě nejvíce znám v roce 2023 zesnulý politik, bývalý ministr zahraničních věcí, Karel Schwarzenberg. Ten ovšem v Domaníně pochován není, protože toto místo je určeno pro příslušníky jiné větve rodu Schwarzenbergů, a to hlubocko-krumlovské, zatímco nám známý kníže patřil k orlické větvi. Jeho ostatky tak byly s ohledem na tradice uloženy na jiném místě, a to ve Schwarzenberské hrobce v Orlíku nad Vltavou.   

 

 

Letní výlet po stopách Jedné rodiny: Kde je seriálová Vodárna?

Související obrázky: