TechnikaTechnologieVědaVesmír

Mars na vlastní oči, aneb co vidí sonda Perseverance?   

Impaktní kráter o průměru zhruba 49 kilometrů jménem Jezero, do kterého přistála pojízdná laboratoř Perseverance, je pro nás svým názvem velmi zajímavý. Když vezmeme v potaz předpoklad, že tento kráter byl v minulosti zaplaven vodou, vypadá to, jako kdyby v NASA pracoval nějaký Čech, který jméno Jezero prosadil. Bohužel to tak ale není, kráter Jezero nese název po stejnojmenném městě v Bosně a Hercegovině, ačkoliv význam slova je stejný jako u nás.

Na videu níže můžete prozkoumat místo, které Perseverance nafotila v modu 360°, pomocí myši se můžete rozhlédnout kolem, a dokonce i místa přiblížit (je potřeba rozšířit video na celou obrazovku), rozlišení se pak ale rozpadá do pixelů.

Sonda přistála na Marsu bez nejmenších potíží ve středu 17. února a naše redakce vám nabídla komentovaný přenos v článku Zraky se upírají k Marsu. Ve čtvrtek 4. března pak sonda vyrazila na první krátký výlet, jednalo se o test, který měl prověřit fungování pohybového systému. Sonda urazila prvních šest a půl metru, kdy se nejprve posunula o čtyři metry kupředu, poté se otočila o 150° a posunula se o dalších dva a půl metru. Celý manévr trval 33 minut. Při tomto pohybu Perseverance vyfotila koleje, které zanechala její kolečka.

Pohyb Perseverance na Marsu

Obrázek 1 z 1

zdroj video youtube: https://www.youtube.com/watch?v=DSy-sW0jsVw

Brzy se NASA chystá na další testy a započne tak hlavní část mise, o níž jsme vás informovali v článku Najde rover Perseverance pozůstatky života na Marsu? Jistě se brzy dočkáme i dalších novinek z planety Mars!

Celý záznam přistání na Marsu si můžete prohlédnout v tomto videu:

Související obrázky:

Napsat komentář