Novinka v pražské ZOO. Pojďte se podívat na voliéru Sečuán
Zoo Praha v sobotu slavnostně otevřela novou voliéru u pavilonu Sečuán. Obydlelo ji osm druhů ptáků z himalájského podhůří, mezi kterými nechybí silně ohrožený morčák šupinatý či impozantní argus okatý. Přestřižení pásky se zhostil ředitel Zoo Praha Miroslav Bobek, náměstkyně primátora hl. m. Prahy Jana Komrsková, kurátor ptáků Antonín Vaidl a patroni nové expozice – kapela Zrní.
„Tvar nové voliéry skvěle koresponduje s přiléhajícím pavilonem a její vnitřní prostor nabízí optimální podmínky několika velmi vzácným druhům ptáků,” říká ředitel Zoo Praha Miroslav Bobek. „Například protékající potůček slouží ohroženým morčákům šupinatým a půvabným kačkám strakatým. Pro extravagantní svatební tance arguse okatého je zas uvnitř vyhrazená tzv. ‚tančírna‘.“
Slavnostní otevření se neslo tematicky v čínském duchu. Dopolední program zahájilo Wushu Centrum ukázkou kung-fu, zatímco návštěvníci hojně využili možnost vyzkoušet si umění čínské znakové kaligrafie. I přípitek byl více než vhodný, když čajový mistr po tradičním obřadu rozdal přítomným šálky s čajem. Šťastnou budoucnost poté popřála voliéře i jejím obyvatelům kladenská hudební skupina Zrní svou akustickou skladbou. Slova podpory zazněla i od zástupkyně zřizovatele Zoo Praha, Magistrátu hl. m. Prahy.
Vzácní ptáci
„Každá podobná investice znamená nejen novou příležitost pro návštěvníky poznat a porozumět co nejlépe zvířatům chovaným v zoo. Znamená hlavně šanci co nejvíce zpříjemnit život ohroženým druhům a přiblížit jim jejich přirozené prostředí, které vinou člověka ztrácí. Nově vybudovaná expozice umožní vzácným ptákům himalájského podhůří trávit co nejvíce času venku, a tedy přiblíží lidem i další aspekty jejich života. Pražská zoo patří ke špičce ve svém oboru, takže věřím, že se to skutečně vydaří a chci jí poděkovat za neúnavnou práci,“ uvedla během své řeči náměstkyně primátora pro oblast životního prostředí Jana Komrsková.
Domácí svíčková i aktivity se psy. Klienti Domova Mladá si užili tábor
Druhová skladba ptáků ve voliéře je velmi pestrá. Lidé v ní mohou pozorovat zástupce vrubozobých, hrabavých i pěvců. Naleznou v ní jak druhy primárně atraktivní, tak odborně vysoce ceněné.
„Vedle nepřehlédnutelného arguse okatého bych vypíchnul dravé, rybožravé kachny morčáky šupinaté, jejichž mládě patří současně k nejhouževnatějším obyvatelům expozice a zvědavě si prohlíží návštěvníky. Majna chocholatá zase proslula imitací lidského hlasu, podobně jako její příbuzný loskuták. Po chovatelské stránce si velmi ceníme sojkovce rezavouchého, neboť jsme ho v roce 2012 v Praze úspěšně rozmnožili jako první zoo na světě a i po 11 letech jsme stále jedinou institucí, které se odchov zdařil,“ popisuje kurátor ptáků Antonín Vaidl.
Modernější expozice
Novou voliéru lidé naleznou u pavilonu Sečuán v blízkosti dolní stanice lanovky. Ještě do nedávna na místě stál výběh dikobrazů srstnatonosých, avšak pro ty Zoo Praha připravuje výstavbu modernější expozice mezi Pavilonem velkých želv a Velemlokáriem.
TZ: ZOO Praha