Osobnosti zapustily své kořeny na Výstavišti. Putovní výstava Botanické zahrady se usídlila v Mladé Boleslavi
Co mají společného Václav Havel, Miloš Forman, Lucie Bílá? Například to, že svou návštěvou Botanické zahrady v Praze podpořili vzácné a ohrožené rostliny. Zdaleka ale nebyli jediní. Celou řadu osobností, které se účastnily unikátního projektu Kořeny osobností, nyní představuje putovní výstava, která právě dočasně zakotvila na Výstavišti v Mladé Boleslavi.
Projekt Kořeny osobnosti funguje již od roku 2009. „Za 13 let zanechalo své ‚kořeny‘ u nás v zahradě již 112 osobností, mezi nimiž nechybějí významní vědci, lékaři, státníci, filmaři, sportovci a umělci. Jde například o prezidenta Václava Havla, české filmaře Miloše Formana a Jiřího Menzela, zpěváka Karla Gotta nebo cestovatelskou dvojici Zikmund a Hanzelka. Náš projekt připomíná tato význačná jména nám i budoucím generacím a současně upozorňuje na nutnost ochrany a zachování rostlinných druhů.,“ vysvětlil Bohumil Černý, ředitel Botanické zahrady hl. m. Prahy.
Kromě již zmíněných okolností se rýče chopili i zpěvačka Lucie Bílá, houslista Pavel Šporcl či významní čeští sportovci jako Josef Masopust, Věra Čáslavská, Jan Železný, Štěpánka Hilgertová. Z oblasti medicíny nelenili ani Bohdan Pomahač, Jan Pirk, Josef Koutecký a významní čeští neurochirurgové Benešovi. Rostlinky v Botanické zahradě zasadili i sir Nicholas Winton, Madeleine Albrightová nebo Jeho Svatost 14. dalajlama.
V poslední době pak na pomyslné Stezce osobností doplnili například biolog a držitel Ceny Neuron za celoživotní přínos vědě, profesor Jiří Friml, oceňovaná novinářka a spisovatelka Lída Rakušanová, olympionička a běžkyně na lyžích Kateřina Neumannová, a olympijská legenda běhu na lyžích Květa Pecková Jeriová spolu s manželem, veslařem a olympijským medailistou Zdeňkem Peckou.
Prohlédnout si fotky těchto hvězd a jejich práce v Botanické zahradě nyní můžete, aniž byste museli cestovat do Prahy. A to díky putující výstavě, která je po celý květen k vidění na mladoboleslavském Výstavišti. „Děkujeme společnosti Kultura města Mladá Boleslav za podporu a možnost představit náš projekt a věřím, že výstava přiláká obyvatele a návštěvníky Mladé Boleslavi i k nám do zahrady,“ dodal s nadějí ředitel zahrady Černý.
Kromě známých tváří pak jistě k návštěvě Botanické zahrady nalákají samotné krásné květy a rovněž program, který zahrada chystá. V průběhu dubna a května například můžeme ve skleníku Fata Morgana jako každý rok obdivovat krásu motýlích křídel. 27. 29. května se také koná muškátová burza a příjemné pohlazení klasické hudby nás čeká v rámci tzv. Hudebních procházek od 15. do 25 května.
Více informací nejen o výstavě najdete na webu Botanické zahrady.