Tipy na výletyVolný čas

Po stopách bouřliváka Brandla v Praze: Dva hotely a »sousedství« s Nerudou

Nedávno v Praze vyvolala poprask výstava Petr Brandl: Příběh bohéma. Dnes se ještě jednou na tohoto umělce zaměříme a vydáme se tak trochu v jeho šlépějích. Kam nás to zavede?

Neplatil alimenty a maloval jako Bůh: Na bohéma Brandla se stojí před galerií fronty

V »sousedství Nerudy«

Po stopách Brandla bychom mohli dojít skutečně dost daleko, protože jeho díla najdeme po všech koutech České republiky a také v zahraničí, například v Německu. Poslední okamžiky života pak prožil v Mladé Boleslavi. Ovšem začátky umělcova života jsou samozřejmě spojená přímo s naším hlavním městem. 

Přímo v Praze nás na této pomyslné stezce čekají dvě zastávky a jelikož nejsou od sebe ani moc vzdálené, můžete si podobně jako my udělat procházku po centru a prohlédnout si místa obě. Začínáme tedy v Nerudově ulici, kde stojí Dům u červeného lva. Právě to je místo, kde se Brandl narodil a posléze tu i žil. Zvenku se jedná o krásně nazdobenou architektonickou památku, ovšem uvnitř by to asi Petr, který žil v 17. a 18. století, těžko poznal. Dnes se totiž jedná o nejmenší hotel v Česku – ubytovat se zde lze v šesti pokojích.

Dům u červeného lva

Obrázek 1 z 14

Foto: Jana Hanušová

Kromě malovaných trámových sloupů zdejší hosté mohou obdivovat především skvělý výhled na Prahu a především to odsud turisté budou mít na Hrad »coby kamenem dohodil« – stačí přejít přes ulici kolem Památníku pochodu studentů 25. února 1948  a následně vystoupat do kopce a hned máte po ruce Hradčanské náměstí i samotný Pražský hrad.

Hotel U červeného lva má navíc i zajímavé »sousedy«, především Hostinec U Dvou slunců, který, jak již napovídá dnešní název ulice, je spjat se spisovatelem Janem Nerudou. Tento spisovatel 19. století (s Brandlem se tak přece jen o století minuli) zde má pamětní desku, jelikož zde žil a jeho otec zde údajně dokonce provozoval trafiku. Historie samotného hostince pak sahá ale ještě dál, údajně až k roku 1614. Právě proto se uvádí, že se jedná o nejstarší hospůdku na Malé Straně.

Plněnou bábovku bez kynutí si určitě zamilujete. Pečená je raz dva

Když už jsme u těch desek, tak Petr Brandl ji na svém rodném domě sice nemá, ovšem zkrátka taky nepřišel – připomíná ho deska na budově, která je naší druhou dnešní zastávkou. Vzdálená je zhruba osm až deset minut chůze. Od Domu u červeného lva se vydejte dolů Nerudovou ulicí až na Malostranské náměstí a pak zahněte doleva do Sněmovní ulice. Projdete kolem busty Karla Kryla, Thunovského paláce a Poslanecké sněmovny a až narazíte na Památník Milady Horákové, už jste v podstatě na místě. Stačí přejít drobné náměstíčko s moderním památníkem a před vámi je dům se žlutočervenou fasádou a zdobnými balkonky s číslem164/8. Právě zde jistě nepřehlédnete desku umělce i s vysvětlením, že Brandl zde žil a tvořil v letech 1681-1687. Stejně tak na vás z budovy shlíží ještě další významná osobnost kromě Brandla, a to secesní architekt Josef Fanta. Také zde bychom ovšem dnes našli jen ubytování pro zámožné turisty – nachází se zde hotel s názvem Alchymist Prague Castle Suites.

 

Výstava Petr Brandl: Příběh bohéma

Obrázek 20 z 22

Horní patro je interaktivnějšího rázu Foto: Jana Hanušová

Související obrázky: