Tipy na výletyVolný čas

Tip na letní procházku: Kde nás v Praze hlídá Trojský kůň?

Věděli jste, že v Praze mají Trojského koně? Jen se v něm neukrývají Řekové, ale konají se tu kulturní akce.

Letní kulturní boom na Kačině: Hity Karla Gotta i muzikálové Maminy s Lucií Bílou

Kůň z mytologie

 Přímo do areálu Trojského koně jsme se zatím nestihli podívat, každopádně je to místo, kde se dají konat různé akce, například koncerty či představení. V létě je to také ideální místo pro letní kino. Zhruba pro tyto účely toto místo vzniklo. Dřevěná stavba Ivana Nacvalače se ovšem Trojský kůň nejmenuje jen pro nic za nic, ale opravdu se jedná o konstrukcí ve tvaru koně. Takového, jakého známe z příběhu o dobytí města Troja. 

I když v posledních letech se mluví o tom, že žádný kůň ve skutečnosti ve válce nefiguroval a tato fáma vznikla na základě nepřesného překladu. Údajně se měli vychytralí Řekové skrýt ve skutečnosti ve dřevěné lodi. Ale my si stejně asi už navždy budeme představovat, jak se pod vedením Odyssea nacpali do koníka. 

Zmrzlina a pak k vodě

Pokud byste se chtěli do galerie podívat, případně si alespoň zvenku tuto netradiční budovu prohlédnout, musíte zamířit do pražské čtvrti Troja – kam taky jinam, že? I když původně stál na Císařském ostrově, než našel svůj stálý domov.

Čeká vás hezká procházka kolem Vltavy, ovšem teď zbývá otázka, odkud se ke koníkovi nejlíp dostanete… Slyšte náš návrh – nejdřív zajeďte k Botanické zahradě. Zda rovnou zajdete i do ní, už necháme na vás. Každopádně vchod z ulice Trojská (blízko MHD zastávky Kovárna) je dobrým startem pro vaši cestu. Naproti přes ulici si můžete dopřát točenou zmrzlinu z okénka, případně o pár kroků dál vás naláká podnik s názvem Kavárnička. Pokud neskončíte už tam, čeká vás posléze cesta z kopce dolů ulicí Pod Havránkou. Až dojdete k Trojské lávce a za sebou necháte parkoviště, dejte se mírně doleva a pak už pokračujte rovně kolem vody. A nezapomeňte se občas podívat doleva, abyste náhodou galerii nepřešli. I když samozřejmě pohled doprava na vodní hladinu je jistě také kouzelný.

Zřícenina hradu Zvířetice: Báječný výlet na každou roční dobu

Něco na posilněnou

Až skončíte s obdivováním koně, hned vedle najdete stánek s občerstvením, kde se můžete osvěžit nějakým tím pivem, koktejlem či domácí limonádou. O pár kroků dál je další podobný kiosek.

Na této trase, která je vhodná nejen pro pěší, ale i pro cyklisty či milovníky kolečkových bruslí, nechybí ani pár informačních tabulí o historii městské části Troja o Trojském ostrově. Dozvíte se tam také, že v těchto místech se pravidelně koná Světový pohár ve vodním slalomu (v minulosti se tu dokonce konal závod, co se jmenoval přímo O cenu trojského koně). Ostatně možná narazíte i na pár kajakářů, kteří tu budou trénovat na umělém slalomu.

Pokračujte dál kolem vody a najdete i bistro s názvem Loděnice. Také vám to připomnělo seriál Jedna rodina jako nám? Jenže pozor, natáčelo se samozřejmě jinde… Ale kdoví, třeba se tu tvůrci alespoň inspirovali, když vymysleli Vodárnu? 🙂

Vizovické Trkonkobraní bude nářez. Přijedou i Rybičky 48

Proč máme v Praze Troju?

Už jsme se prošli, dali jsme si něco dobrého a máme čas chvíli rozjímat a přemýšlet. Také vás při té příležitosti napadlo, proč se vlastně jedna část Prahy jmenuje jako antické město? 

Původně se tato oblast jmenovala úplně jinak – Ovnec či Ovenec. Ano, slyšíte v tom správně ovci. Nacházel se zde knížecí ovčinec. Přední Ovenec byl v Bubenči, Zadní či Horní v dnešní Troji. Změna přišla až poté, co zde Václav Vojtěch Baltazar ze Šternberka nechal v letech 1683 – 1692 vybudovat barokní zámeček. Tomu se začalo říkat Troja podle toho, že na schodišti do zahrady stávalo antické sousouší (ačkoliv tedy nesouviselo přímo s bájnou Trojou).  Posléze se název rozšířil na celou oblast.

Trojska-lavka

Obrázek 2 z 16

Trojská lávka Foto: Jana Hanušová

Související obrázky: