Animovaná Krasomila a mladíček Miroslav: Jak se povedla animovaná Pyšná princezna?
Oblíbená pohádka Pyšná princezna se vrací do kin, ve zbrusu novém animovaném kabátku. Jak jí sluší?
Popelka, Šíleně smutná princezna i Princezna zakletá v čase: Kde se natáčely slavné pohádky?
Jiné vyznění postav
Vsadím se, že Pyšnou pohádku režiséra Bořivoje Zemana s Alenou Vránovou a Vladimírem Rážem z roku 1952 nemusím představovat. Ovšem nyní dostala mladší sestru v podobě animované pohádky. Bylo nebylo, jedno Půlnoční království, kde se platily extrémně vysoké daně a platil zde zákaz zpěvu. Krásnou, ale pyšnou princeznu tu s pomocí zpívající květiny napravil král Miroslav ze sousední země, vydávající se za zahradníka. Potud stejné, jinak je ale nová Pyšná princezna už v lecčem jiná a stojí jako film na vlastních nohách. Sice si něco ze své předlohy půjčuje, ale přidává vlastní motivy a některé aspekty naopak mění či zcela vyhazuje. Ve výsledku se podle mě jedná o velmi roztomilý snímek, který se přiblížil víc dnešním divákům a především dětem a mladým, protože těm je zkrátka určen. Ovšem ani rodiče a prarodiče z toho asi nerozbolí hlava. Velmi svěží je stopáž 84 minut a příběh má dobrý spád. Pohádka obsahuje i humor, i když zase úplně jiný, než na jaký jsme u tohoto tématu zvyklí. Oblíbené hlášky více méně nečekejte, i když alespoň v něčem asi chtěli autoři (režie – Radek Beran, David Lisý) udělat radost i nám pamětníkům, takže na slovní přestřelku krále se strážnými o tom, zda našli, nebo nenašli princeznu, částečně dojde.
Asi nejvýraznějším přidaným prvkem je to, že princezna Krasomila má pejska jménem Bižu. To je roztomilá bílá koule, která ze všeho nejvíce miluje aportovnání, což leckdy vyvolává humorné situace a hlavním hrdinům to občas může i zkomplikovat situaci. Zvířátko dostal také hlavní z trojice králových rádců – lasičku, která miluje poklady stejně jako její pán. Dočkáme se dokonce menšího souboje lasičky s pejskem, což, myslím, dětského diváka pobaví. Rádce zde mimochodem dostává i jméno Maximus, a i když je to typický záporák s naprosto předvídatelnou motivací (co nejvíc si nahrabat), občas se projevuje i trochu troubelínsky a má smůlu, aby zkrátka zlo nemohlo vyhrát. Není ovšem jedinou postavou, která trochu změnila vyznění, naopak bych řekla, že postavy jsou vesměs dost jiné a modernější. Král Miroslav sice stále tráví čas nejraději na zahradě, ale jinak na rozdíl od svého předchůdce o práci moc nezavadil (spíše poskakuje jako zkušený parkourista), tím pádem nám odpadá jedna z písniček, vyprávějící o jednotlivých řemeslech jeho poddaných.
Upřímně, zrovna to mě vůbec nemrzí, protože pohádka tím byla očištěna o drobné pozůstatky z ideologie minulého režimu. Nový král Miroslav už rozhodně nemá komunistické smýšlení, spíše je to takový mladík, co ještě moc neví, co bude s trůnem dělat. Není tedy divu, že se do Krasomily zvládl zamilovat už při pohledu na její obraz, ačkoliv o ní vlastně vůbec nic nevěděl. Je to zkrátka takové mladé nerozumné, ale milé princátko. Stejně tak animovaná Krasomila mi připadá mnohem méně pyšná a daleko méně protivná než ta původní. (Mimochodem, zde je také více vidět její backstory, kterou nám v původní verzi pouze nastíní chůva.) Působí spíše jako typická puberťačka, která sice potřebuje dostat trochu lekci, ale ve výsledku s ní Miroslav nemá vůbec takovou těžkou práci jako v hrané verzi pohádky. Také manuální práce rozhodně oba udělají méně, včetně různých úkolů, které je čekají při jejich útěku. Více prostoru zde dostaly akční scény, honičky a rvačky, což mě obvykle spíše obtěžuje, ale zde jsem s tím tak nějak počítala, protože do jisté míry to obsahuje i původní Pyšná princezna.
Jak oslavit Silvestr? Co takhle zajít do kina na filmy příštího roku!
Perfektní obsazení
Ocenila bych rozhodně dabing pohádky, myslím si, že všechny postavy dostaly skvělé hlasy, které se k nim perfektně hodily. Ať už něžná princezna Krasomila, co umí být i jedovatá, v podání Anny Fialové, nebo ultimátní sympaťák Miroslav neboli Marek Lambora. Vypíchla bych ještě záporáka Aleše Procházku a ševce, kterého energicky (jinak to ani neumí :)) namluvil Michal Holán. Ve výsledku malá rolička, ale pro mě naprosto zapamatovatelná. Musím říct, že takového ševce by museli v Půlnočním království zavřít, až by zčernal, protože ten podle mě mluvil tak nadšeně a s entuziasmem, jako by v jednom kuse zpíval.
Když už jsme nakousli zpěv, možná už jste někde zaslechli novou verzi písničky Rozvíjej se poupátko, která vznikla právě pro tuto pohádku. Je věrná originálu, a přesto je moderní, svěží a zní moc hezky, také díky interpretům (již zmínění Anna Fialová a Marek Lambora). Vzniklo i pár dalších nových skladeb, co Pyšnou princeznu doplnili, ale bohužel musím říct, že ač mám tvorbu autorů Ondřeje Brouska a Ondřeje Gregora Brzobohatého ráda, tak z těch dalších skladeb na mě žádná neudělala extra dojem. Jsou moc hezké na poslech, ale po odchodu z kina už si nevzpomenu ani na tón, což je škoda, potenciál hitu má tak snad jedině ona předělávka »poupátka«.
Naopak film jako takový by podle mě mohl uspět. Dětskému divákovi možná přiblíží hezký příběh, dospělý divák se pobaví, pokud nebude čekat žádnou vrcholovou kinematografii a hlavně ani naprosto přesnou kopii kdysi slavné pohádky. Vždyť to by ani nešlo a nedávalo by smysl něco takového točit. Pokud by se novou Pyšnou princeznu podařilo dostat i do zahraničních kin, věřím, že by si už diváky také našla.
Nejkrásnější vánoční stromečky (nejen) Středočeského kraje: Který je váš favorit?