Filmové podfukyTipy na výletyVánoce

Podruhé po stopách vánočních pohádek: Kde bydlela Šíleně smutná princezna?

„Já už to vím, já vím, vím, už co to všechno znamenááá!“  Poznali jste podle písničky další pohádku, která už neodmyslitelně patří k českým Vánocům? Dnes se vydáme po stopách Šíleně smutné princezny z roku 1968 s Helenou Vondráčkovou a Václavem Neckářem.

Kde ztratila Popelka střevíček? Vydejte se s námi po stopách vánočních pohádek:

Pád 500 kilometrů

Princezna Helena, princ Václav, krásná hudba skladatele Jana Hammera ml., který ovšem emigroval do USA, a tak jeho jméno dlouhou dobu nesmělo být uvedeno v titulcích filmu. Stejně tak byl za minulého režimu „nežádoucím“ Darek Vostřel, a tak došlo k vystřižení písně rádců Kujme pikle. Dnes už to vše patří minulosti a pohádku si můžeme každoročně vychutnat v plné kráse.

A víte, kde se natáčelo? Nejvíc času v ději pohádky strávíme na zámku krále Dobromysla (Bohuš Záhorský) a jeho dcery. Toto panovnické sídlo si zvenku zahrál slovenský zámek Bojnice, který najdeme v Trenčínském kraji, asi 1 km západně od Prievidzy. Vnitřní prostory pohádkového zámku, jak ho vidíme ve filmu, vznikly v ateliéru, což je asi poznat i díky originálním barevným tapetám.

Jenže jak zpívá Václav NeckářZnám jednu krásnou zahradu, takže hodně času přece jen trávíme i venku, kde máme na zámek krásný výhled. Vtipné ale je, že zatímco na vrbě stál Neckář opravdu v areálu bojnického zámku, do rybníka spadl již u zámku Blatná v jižních Čechách. A z vody pak vylezl opět v Bojnicích. Přitom jsou tato místa od sebe vzdálená 500 kilometrů. Jestli tohle není filmařský podfuk, tak už nic :).

Romantická komedie, ale i s hmyzí miss a Oktoberfestem: Přijďte »zapomenout« na Shakespeara

Zoo, lázně i Vánoce

Tím pádem nedoporučujeme spojit obě pohádkové lokace do jednoho výletu, dnes zůstaneme jen na Slovensku. Je to sice krapet z ruky, ale za výlet Bojnice rozhodně stojí. První motivací je samotná stavba, kterou do dnešní podoby přestavil v roce 1888 bratislavský architekt Josef Hubert. Rozhodně se navíc nemusíte bát, že byste se tam v zimě nemohli podívat i dovnitř. Naopak, na webu zámku už jsou veškeré informace o speciálních vánočních prohlídkách, které probíhají od 3. prosince do 7. ledna příštího roku, vždy od středy do neděle, od 10 do 15 hodin. Jen pozor, na svátky jako takové je zavřeno :).

Dalším lákadlem pak může být bojnická zoo, která je hned naproti zámku a navíc je vůbec nejstarší slovenskou zoologickou zahradou. Patří též k těm zoo s nejdelšími prohlídkovými trasy. Je otevřená po celý rok, od listopadu do února od 9 do 16 hodin, přičemž pokladny a pavilony zavírají již v 15 hodin. Dobrá zpráva pro rodiče – místní obchod se suvenýry je v současnosti uzavřen, takže pokud vyrazíte s dětmi, asi trochu ušetříte.

A do třetice všeho skvělého nabízí Bojnice také kvalitní termální lázně. K dispozici jsou zde hotely Mier a Borina, což jsou rekonstruované staršími lázeňské domy, k nim posléze přibyl i nově vybudovaný hotel Lysec. Věříme, že jsme vás tímto inspirovali, a pokud příště nebudete vědět, kam (nejen) v době adventu zajet, dáte Bojnicím šanci. A pokud se vám nikam nechce, tak si zkrátka jen pusťte Šíleně smutnou princeznu a zachumlejte se do deky – my to na vás nikomu neřekneme ;). Letos na Vánoce ji nasadí první program České televize rovnou na Štědrý den, a to od 14:20.

Češi si oblíbili putování i v zimě – hledají útěk od hektické doby a svoje kořeny

Zoo Bojnice

Obrázek 18 z 18

Zoo Bojnice je otevřená celý rok. Foto: Anna Vraná Rubínová

Související obrázky: