NepropásněteTipy na výletyVolný čas

Vůz i prstíčky ze zlata: Odhalte tajemství ukrytá v hrobce faraona Tutanchamona

Oblečení, sandály, vonné oleje, zbraně i sošky služebníků. To všechno a ještě mnohem víc si na onen svět vzal faraon Tutanchamon. Tajemství jeho hrobky můžete až do konce letošního června odhalit v rámci výstavy v pražských Letňanech.

 

Galerie: Beránci zombie, s očima i popcornem. Pojďte se zasmát

Zleva kolem budovy a pak rovně k chrámu

 
O kulturu a náboženství starověkého Egypta jsem se dříve velmi intenzivně zajímala, a tak jsem výstavu zaměřenou na hrobku vládce Tutanchamona navštívila v doprovodu maminky už před lety, když byla k vidění Výstavišti v Holešovicích. Moje vzpomínky už jsou velmi mlhavé, ale zůstal ve mně magický pocit. Tehdy jsem asi ani nic nefotila, jen nasávala atmosféru a opravdu jsem si připadala jako na výpravě v Egyptě. Tentokrát jsme ovše, po letech, vyrazili na výstavu TUTANCHAMON – JEHO HROBKA A POKLADY jako větší skupina – tři dospělí, jeden důchodce a dvě děti, tedy respektive puberťáci. 
 
Výstava TUTANCHAMON - JEHO HROBKA A POKLADY
 
Nejprve bych chtěla říct, že po letech už se znovu ten magický pocit v plné míře nedostavil (ale jisté kouzlo vystavené předměty stále mají) a snažila jsem se spíše posbírat na akci co nejvíc informací i nějakou tu fotku jako vzpomínku. Ostatně fotit se smí, ovšem bez blesku, jak se dozvíte na webu výstavy i při samotném vstupu. Stejně tak lístky jsou k dispozici jak online, tak na pokladně na místě (v budce). Značení přímo na PVA Letňany bylo nejprve trochu matoucí, velká cedule byla u vstupu do areálu a pak dlouho nic, pouze malinká nevýrazná cedulka na sloupu. Teprve když jsme se dali kolem budovy doleva, opět jsme narazili na větší cedule a značky vedoucí k Tutanchamonově „hrobce“. A pak už opravdu není pochyb, protože v dáli uvidíte atrapu egyptského chrámu, kterou už určitě nepřehlédnete. 
 
Po vstupu si můžete odložit věci v šatně a personál vám také předá audio průvodce v podobě krabičky podobné ovladači na televizi. Na něm si postupně mačkáte čísla (na určitých místech výstavy), ovšem průvodce je bez sluchátek, takže si věčně krabičku strkáte blíže k uchu, případně ladíte hlasitost na boku, abyste komentářím rozuměli a zároveň aby vám nebylo trapně, že člověk vedle vás pravděpodobně vašeho průvodce také slyší. 
 

Setkání Slunce a Měsíce ve Spirále: Jaké jsou české Madisonské mosty?

Všechno ze zlata, paleta bohatá

V první místnosti výstavy bylo na můj introvertní vkus trochu přelidněno, naštěstí do další místnosti další už se pouštělo po menších »dávkách« – správný čas, kdy smíme vstoupit, oznamovala televizní obrazovka nad našimi hlavami. Brzy se pod ní vytvořil hlouček lidí, čekajících, až nastane »hodina H«. Naštěstí to bylo jen v rámci pár minut. A pak už jsme byli usazeni do malinkého kinosálu, dostali jsme instrukce a pomalu jsme se vnořili do historie objevení hrobky Tutanchamona v roce 1922. Dozvěděli jsme se leccos i o archeologovi Howardu Carterovi a jak trefně poznamenala jedna paní, jakmile to začalo být »napínavé«, byl čas se zvednout a pokračovat dál.
 
Náš improvizovaný hlouček se jako jeden muž přesunul do další místnosti, kde byly jednotlivé instalace přímo načasovány tak, aby se rozsvítily při našem příchodu. Velmi pěkně nám to navodilo atmosféru a mohli jsme si představovat, že i my jsme archeologové na dávné výpravě a poprvé se ocitáme v hrobce, která se posléze zapsala do historie. Na druhou stranu nás stále ještě byl dost velký počet, takže jsme se trochu mačkali. Něco si v klidu prohlédnout či vyfotit bylo trochu náročnější, naštěstí tyto načasové segmenty netrvaly zas tak dlouho a později už jsme si zase mohli jít svým vlastním tempem, třeba i něco přeskočit a vrátit se k tomu později, až tam již ostatní návštěvníci nebudou. 
 
Výstava TUTANCHAMON - JEHO HROBKA A POKLADY
 
Právě místnost, kde byly vystaveny jednotlivé předměty, které dostal Tutanchamon na onen svět, mi připadala nejlepší z celé výstavy. Byla dostatečně prostorná, takže hlouček lidí se tam konečně dobře rozprostřel. Navíc předměty byly skutečně zajímavé a nádherné. Všude bylo samé zlato, čemuž se divila i jedna náhodná návštěvnice, když podotkla, že musel být Tutanchamon asi hodně bohatý. „Vždyť to byl král!“ odvětila jí pohotově její společnice. 

Svatební šaty i unikátní fotografie: Tančící dům hostí Helenu Vondráčkovou

 

Ze zlata byly i chrániče nohou, které jsou zde také k vidění. „Každý prst na rukou a nohou Tutanchamonovy mumie byl zvlášť zabalen do tenkých, jemných pruhů lněného plátna a na něj byl nasunut chránič ze zlatého plechu,“ vysvětlují popisky s tím, že náprstky jsou vyrobené na míru. A když se podíváte pořádně, všimnete si, že na nich jsou i nejmenší detaily jako nehty či vrásčitá kůže. Pro mě bylo zrovna toto naprostou novinkou a fascinovalo mě to.
 

Z minulosti do současnosti

Kromě audio průvodce, jehož výklad byl skutečně velmi obsáhlý a detailní a na můj vkus vše vyprávěl příliš rozvláčným tempem, zde nechyběly ani informační tabule a různé vývěsky. Díky nim jsme mohli získat povědomí třeba i o egyptské kultuře, o jejím náboženství a zvycích. Nahlédli jsme částečně i do života Tutanchamona, mohli jsme se dočíst, co odhalila analýza jeho mumifikovaného těla – že chodil o holi, jaké nemoci měl, jaká byla možná příčina jeho smrti, ale i to, kdo byla jeho partnerka a že i za svůj velmi krátký život (zemřel ve věku 18 let) stihl pracovat na potomstvu. Ovšem zřejmě těhotenství vždy skončila nešťastně,  jak dokládá nález dvou mumifikovaných lidských plodů v hrobce. 

Když jsem si prohlédla i masivní zlatý vůz a odevzdala audio průvodce, myslela jsem, že výstava již končí, ovšem na závěr nás čekalo překvapení v podobě místnosti s působivými vizuálními efekty – tato imerzivní rozšířená realita je vskutku působivá, ale musím říct, že když jsem tudy procházela, trochu se mi motala hlava. Daleko lepší je si k tomu sednout na připravené lavičky, případně se můžete uvelebit i na polštářích přímo na zemi. 

A ani po skončení tohoto programu se nemusíte ještě tak úplně vracet do reality. Velmi elegantně se totiž přesunete v čase do současnosti, ale Egypt ještě zcela neopustíte. Ocitnete se totiž na egyptském tržišti a výběr je zde obrovský. Neuvěřitelné množství různých suvenýrů – oblečení, hrnky, tašky, sošky, plyšáci… cokoliv si představíte, to tam najdete. Proto vás varuji dopředu, pokud vyrazíte s potomky, připravte si peněženky. Pokud si náhodou nevyberete nic v obchodě se suvenýry (nevěřím!), následuje prostor s občerstvením a hernou pro děti i dospělé. K dispozici je virtuální realita i různé hry. Takže tam si po výstavě můžete trochu odpočinout a nabrat síly, zatímco vaše ratolesti budou statečně chránit hrobku či něco podobného. Teprve pak už se vrátíte k šatně a dostanete se k východu. 

Výstava TUTANCHAMON - JEHO HROBKA A POKLADY

Je zajímavé, že naše skupinka se postupně během výstavy dost rozutekla a ukázalo se, že máme každý trochu jiné tempo. Tím pádem sice výstavu TUTANCHAMON – JEHO HROBKA A POKLADY mohu doporučit introvertům, jelikož audioprůvodce zkrátka svádí k tomu, že si vše vychutnáte nejlépe sami, ovšem byla bych opatrná v případě, že jste rodič s malým dítětem. Pro ně je sice připravená zábavná stezka, díky níž se také mohou něco dozvědět, ale vtipnou a nenáročnou formou, ovšem jejich rodiče pak musí počítat s tím, že oni sami tajemství Tutanchamona asi moc do hloubky neprobádají. Bez dozoru malé děti určitě nechat nemůžete, velmi rychle by se vám zde mohly ztratit z dohledu a pak by se už pro vás výstava velmi rychle proměnila v temné a strašidelné bludiště. 

Přesto si ale myslím, že zrovna tato výstava (podobně jako třeba ta věnovaná Titanicu) patří k těm, co skutečně stojí za to a přinesou nejen nové informace, ale i hluboký zážitek. Mám za to, že by ji měl každý z nás alespoň jednou za život vidět, pokud se tedy nebojí faraonovy kletby :).

 

Výstava TUTANCHAMON - JEHO HROBKA A POKLADY

Obrázek 1 z 11

Falešný chrám, který určitě nepřehlédnete Foto: Jana Hanušová

Související obrázky: