NepropásněteVolný čas

Výstava plná Barbie panenek: Královna Alžběta, Twiggy i Jan Kraus na jednom místě

Barbie a Banksy, počkat, co mají společného? Není to jen ono počáteční písmeno B, ale pojí je jedna společná výstava v srdci Prahy. Jen pozor, s návštěvou už moc neotálejte – máte doslova poslední šanci.

Nová štědrovečerní pohádka Klíč svatého Petra: Kam dojdeme po stopách princezny?

Unikátní sbírka

Řeč je o výstavě Barbie & Banksy, kterou najdeme v České Galerii Moderního Umění (GOMA) na Betlémském náměstí v Praze. Původně měla být ukončena 5. prosince, ovšem pro velký zájem byla v omezeném rozsahu (přesunuta do malého gotického sálu v 1. podzemním podlaží, vedle výstavy historických vánočních pohlednic) prodloužená do 30. prosince (galerie je po svátcích otevřená od 27.). Vstupné na místě činí 100 Kč, děti do 15 let pak mají vstup zdarma. Pokud už chtějí rodičové jásat, tak bych je chtěla jen varovat, že když jsem výstavu navštívila já, u pokladny byla možnost zakoupit si upomínkové předměty a také nějaké ty panenky Barbie. Pokud tedy máte ratolest, která má pro tento druh hraček slabost, počítejte raději s tím, že nějakou tu korunu navíc přece jen utratíte. 

Barbie & Banksy výstava

Obrázek 6 z 15

Tři tisíce panenek Barbie v České Galerii Moderního Umění Foto: Jana Hanušová

Pokud máte už program a víte, že výstavu už navštívit nestihnete, nastíním vám, co tam je vlastně k vidění. Tak v první řadě pár obrazů umělce, který je znám pod pseudonymem Banksy. Pochází z Bristolu ve Velké Británii a jeho skutečná identita zatím nebyla odhalena. Jeho tvorbu jsem před návštěvou výstavy nikterak moc neznala, ale musím říct, že jsou rozhodně zajímavá. Asi nejvíc mě zaujal opakující se motiv holčičky s balonkem. Také portréty modelky Kate Moss, které umělec vytvořil ve stylu pop artu a především jako poctu Andymu Warholovi, který tímto způsobem kdysi zachytil jinou ikonu – Marilyn Monroe.

Obě krásné blondýnky, zdá se, že tady nám to do koncepce Barbie vlastně docela zapadá. Jenže pozor, jak se sami můžete přesvědčit pouhým pohledem na zlomek z obří soukromé sbírky panenek Marka Tesaře (má jich 7000, pro výstavu vybral 3000 nejzajímavějších), ne každá Barbie musí být nutně blond.

Drůbeřka a objímačky? Víc odhalí perníková výstava ve Ctěnicích

Královna i Twiggy

Naopak jsou zastoupeny ve všech barvách a pomalu i tvarech, protože přece jenom ty historicky první Barbie měly jinou figuru než ty pozdější a také dnes už jsou kolikrát úplně jiné. Na výstavě jistě nepřehlédneme první Barbie v ikonických černobílých plavkách, setkáme se i s modernějšími Fashionistas, ale narazíme zde i na různé sběratelské a výjimečné kousky.

Nechybí ale ani panenky, co vznikly na počest nějakých známých osobností. Rozhodla jsem se v článku věnovat dvěma z nich. Největší zážitek pro mě bylo stanout před panenkou, znázorňující britskou panovnici Alžbětu II. Tato Barbie vznikla v roce 2022 u příležitosti tzv. platinového výročí, tedy od chvíle, kdy královna vládla Anglii po dlouhou dobu 70 let. Panenka se tehdy velmi rychle vyprodala, ale není divu, protože i její předobraz měl své věrné fanoušky. Na Elizabeth či Lilibet, jak jí říkali ti nejbližší, všichni obdivovali především to, že celý svůj život zasvětila své zemi. V září 2022 bohužel ve věku 96 let zemřela, ovšem podobizna od Mattela ji připomíná i nadále. Deset let před vznikem panenky Alžběty se ale dočkal podobné pocty i někdo jiný z britské královské rodiny, a to Alžbětin vnuk, princ William, spolu s chotí Catherine, často přezdívanou Kate. Dnes jsou sice známí coby princ a princezna z Walesu, ale v roce 2012 byli zatím „jen“ vévoda a vévodkyně z Cambridge a hlavně měli jen rok od pohádkové svatby. Právě v jejich svatebních modelech je tak nechal Mattel zvěčnit v plastové formě. Popravdě jsem hned zatoužila tuhle dvojici panenek mít, když jsem ji na výstavě spatřila na vlastní oči.

Pamětníci 60. let pak jistě ocení především panenku, která vznikla na počest britské modelky Twiggy, skutečným jménem Lesley Lawson. Proslula především svým útlým pasem a pronikavým pohledem hlubokých očí. Kromě modelingu se věnovala také herectví (jak filmovému, tak divadelnímu), moderaci a zpěvu a také navrhovala vlastní oblečení. Dnes už je v důchodu a dokonce je babičkou, i když nemá ráda oslovení „babi“, ale preferuje, když jí vnoučata říkají „Mimi“.

Kraus v dobré společnosti

Také mě pobavilo, že se ke krásným Barbie „vetřela“ i jedna loutka, která opravdu od Mattela není. A to loutka Jana Krause, kterou, pokud si vzpomínáte, moderátor dříve rozdával hostům ve své talkshow. Majitel sbírky Marek Tesař byl Krausovým hostem již v roce 2011 a „přivedl“ tam právě i některé své milé Barbie společnice. Připomenout si toto vystoupení můžete na YouTube, ale je to spíše komická scénka, než cokoliv jiného. Každopádně pan Kraus může být na svou zmenšenou podobiznu náležitě hrdý, na výstavě má čestné místo mezi svátečními Barbie, a tak je skutečně v dobré společnosti, chtělo by se říct.

GALERIE: S Jinou zahradou se dostanete do pohádky. Mrkněte na obří prodejní vánoční výstavu

A kolem něj raději žádný Ken, to víte, to by přece jen mohla být konkurence. Ale nebojte, ani na Keny v galerii nezapomněli, pár jich tam určitě najdete. Jelikož jak víme i z nového Barbie filmu s Margot Robbie a Ryanem Goslingem, tito panáčci nejsou zbyteční a zaslouží si také svou část úcty. Zkrátka – „Kenough” ;).

Související obrázky: