Zazařte při parkování u obchoďáku
Určitě jste již setkali s tím, že někdo někoho při parkování oškrábal nebo naboural. Takové nehody jsou velice časté a nepříjemné. Jejich zavinění se však dá lehce vyhnout. Jak tedy správně a jednoduše zaparkovat?
Určitě to znáte všichni. Projíždíte kolem zaparkovaných aut a hledáte volné místo. Najednou jej spatříte a prostě to tam nějak švihnete popředu. Většinou to nějak vyjde, ale sami určitě víte, jak křivě občas některá auta stojí, jak přesahují přes dvě místa nebo jak někdo dokonce odře jiné auto. Při zajíždění předkem napřed totiž musí člověk spoléhat pouze na svůj odhad vzdálenosti a šířky vozidla. Navíc zadní kola tak úplně nekopírují přední a při plném rejdu takzvaně podbíhají. Zjednodušeně řečeno, přední kola opíšou větší oblouk, než zadní, které jdou více vnitřkem. Toto znají určitě všichni řidiči dodávek, nákladních vozů a autobusů, kteří s tímto musí počítat v mnohem větší míře. Ti, kteří odhad nezvládnou pak bokem „očešou“ vedle stojící vozidlo. Podobné to je i u vycouvávání z místa, kdy nejen strkáte do silnice (a tedy i proudu vozidel) nejprve zranitelnější část posádky (děti na zadních sedadlech) de-facto naslepo (protože přes vedle stojící auta nejde vidět), ale potřebujete též mnoho prostoru po bocích, který vám ale často chybí.
Do místa raději zacouvejte
Co s tím? Zkuste do místa zacouvat. Je to sice časově trochu delší, ale o mnoho přesnější. Při couvání totiž přesně vidíte v zrcátkách rozměry svého vozu, přesně vidíte boky vedle stojících aut i roh auta svého. Stačí si pak už jen správně nadjet, tedy dostat zadní kola do přibližné polohy parkovacího místa, a pak zde vůz pouze lehkými korekcemi volantu nasměrovat. Při troše cviku je to otázka několika vteřin. Tento způsob parkování má mnoho bezpečnostních výhod. První je již zmiňovaný přehled o okolí v zrcátkách i při případném otočení-se dozadu. Další výhodou je to, že manévrujete přední částí vozu v otevřeném prostoru, takže nemáte v okolí vozu žádné překážky, do nichž byste mohli narazit. Při vyjíždění z místa máte mnohem dříve přehled o dění na silnici, na níž vjíždíte a hlavně se nemusíte trápit s několikanásobným vycouváváním a rovnáním vozu do požadovaného směru jízdy. Prostě se jen rozhlédnete a vyjedete ven. Nevýhodou však je, že se často k zádi vozu nedostanete s nákupním vozíkem, i když dnes už má většina nových parkovišť mezi dvěma řadami stání průchozí uličku.
Jaký je postup parkování?
Nyní si vysvětlíme, jak bezpečně zaparkovat. Blížíte se k v
olnému místu. Směrovkou dáte znamení, že se chystáte zastavit u okraje. Nyní jsou dvě možnosti, jak své vozidlo zastavit. Pokud za vámi jede netrpělivec, zastavte vodorovně ve vašem směru jízdy, optimálně tak, abyste si zablokovali bokem vozu to své místo a nechte jej projet. Poté se posuňte tak, aby váš zadní pravý roh vozu byl přibližně na úrovni středu auta na vnitřní straně. Pokud za vámi nikdo nejede, využijte prostoru a vytáhněte se šikmo k parkovacímu místu, aby podélná osa vašeho vozu směřovala přibližně doprostřed parkovacího místa. V obou případech nyní zařaďte zpátečku a začnete postupně točit vůz do parkovacího místa. Hlídejte si přitom v zrcátkách vzdálenost od obou vozů, mezi něž se pokoušíte dostat. Až budete mít od obou vozidel po bocích přibližně stejnou vzdálenost, přestaňte točit a couvejte již jen přímo, případně jen lehce korigujte směr. Pozor, ať nenarazíte vzadu, zejména tažným zařízením. I když je dnes většina vozidel vybavena couvacími snímači, není úplně vhodné spoléhat stoprocentně jen na ně. Vždy si kontrolujte vzdálenost v zrcátkách nebo i otočením se a pohledem přes zadní okno.