Filmové podfukySeriályTipy na výletyVolný čas

Kouzelný ostrov Pultanela? V Arabele si zahrálo krásné historické náměstí

Tentokráte se v pátrání po natáčecích místech podíváme i za hranice Středočeského kraje. Ostatně, nedivme se, cestujeme až na dalekou Pultanelu. Jistě si vybavujete seriál Václava Vorlíčka Arabela z roku 1980 (právě ho reprízuje televize Nova) a v tomto případě především modernější pokračování s názvem Arabela se vrací aneb Rumburak králem Říše pohádek z roku 1993.

Zámek z pohádky O svatební krajce. Památka, kterou zničila komunistická éra

Dědečkové a až pak děti

Právě v novějších dílech jsme se podívali i na pohádkový ostrov Pultanela, kde je všechno tak trochu „naopak“. Lidé se tam rodí jako staříci a teprve rostou a stárnou do podoby dětí. Trochu jako Benjamin Button, že? Ale ten asi z Pultanely nebyl, jelikož knížka Francise Scotta Fitzgeralda, která inspirovala i slavný film s Bradem Pittem, vznikla už ve dvacátých letech minulého století. Nápad s Pultanelou je tak přece jen o dost mladší.

Každopádně toho, jakým způsobem to na tomto ostrově funguje, zneužil čaroděj Rumburak (Jiří Lábus), aby se pomstil Arabele (v 2. řadě Miroslava Šafránková, v 1. Jana Nagyová), která ho před lety odmítla a dala přednost lásce ve světě lidí, se smrtelníkem Petrem Majerem (Vladimír Dlouhý). S tím už jsou dávno svoji, ale počít miminko se jim dlouho nedařilo. A když už se konečně měla narodit vytoužená dvojčata, Rumburak s pomocí pultanelského jablíčka zařídil, že přišli na svět dva dědkové. A kouzelný zvoneček zrovna k nenalezení. Rodina se tak s nenadálou situací musí vyrovnat, než se vše podaří vyřešit. „Chlapci“ dostávají jména po dědečcích – Karel a Hyacint. Nezapomenutelným způsobem je ztvárnili Petr Nárožný a Pavel Zedníček.

Ostrov v Pardubickém kraji

Ale vraťme se na Pultanelu. Které krásné a historické náměstí si ji v seriálu zahrálo? Když Rumburak ve svém řádění ovládl i tuto pohádkovou část světa, dozvěděli se zprávu o novém vládci místní obyvatelé pomocí rozhlasu. Zprávy některé z nich zastihly právě na náměstí se zdobnými domky – skutečně jako z pohádky. Ve skutečnosti se jedná o Pernštýnské náměstí v Pardubicích, jak odhalil web Filmová místa.

V záběrech je především vidět místní novorenesanční radnice a okolní domy, ale podíváme se i na druhou stranu náměstí, přičemž vše je rozpoznatelné i neuvěřitelných 30 let od natáčení druhé Arabely. Jediné, co si tam filmaři pod vedením Václava Vorlíčka přidali, byly malé amplionky, z nichž obyvatelé Punltanely poslouchaly zprávy. Ty samozřejmě na skutečném Pernštýnském náměstí nejsou.

V Divadle Radka Brzobohatého úřaduje Čarodějnice Bordelína: Rozpustilá pohádka s hezkým poselstvím

Rozhodně zde ale můžete obdivovat Mariánský sloup ve středu náměstí. Postaven byl v roce 1698 coby poděkování Panně Marii za to, že se Pardubicím vyhnula morová epidemie. Další významnou památkou je zde Zelená brána s vyhlídkovou věží. Postavena byla po roce 1507 jako součást městského opevnění. Zdobí ji mimo jiné i reliéf „Ješek z Pardubic před Milánem“, podle návrhu Mikoláše Alše.

Pernštýnské náměstí v Pardubicích

Obrázek 5 z 37

Pernštýnské náměstí v Pardubicích

Související obrázky:

Napsat komentář