NepropásněteTipy na výletyVolný časZajímavosti z kraje

Ferdu Mravencovi je 90! A obsadil celou vilu po generálovi

„Ferda Mravenec – práce všeho druhu”. Tohoto hrdinu netřeba nějak déle představovat, ale věděli jste, že letos už slaví jubilejní 90. narozeniny? Přece jen, jeho příhody se začaly psát v roce 1933… A jelikož je potřeba takové kulatiny oslavit, vznikla výstava jeho stvořitele – Ondřeje Sekory. Jmenuje se příznačně Ondřej Sekora známý i neznámý a najdete ji v pražské Galerii Villa Pellé. A pokud ji navštívíte, rázem zjistíte, že „práce všeho druhu“ dobře sedí právě i na samotného Sekoru. Psal, kreslil a ilustroval, přispíval do Lidových novin, podílel se i na různých divadelních, filmových či seriálových adaptací svých děl. Ostatně o tom, že jeho dílo bylo docela obsáhlé, svědčí i prostor, který je výstavě věnován. Vždyť jeho tvorba zaplnila s lehkostí celou novorenesanční budovu – až po půdu!

Drobečky informací a obláček z hudby Josefa Myslivečka: Poslední možnost zhlédnout výstavu Il Boemo

V přízemí nalezneme časovou osu života pana Sekory – od narození v Králově Poli, přes službu v armádě, studium, práci v Lidových novinách či listu L’auto, přes výpověď kvůli židovskému původu jeho manželky, internaci v pracovních táborech až po vstup do komunistické strany, práci ve Státním vydavatelství i v Československé televizi až po konec kariéry v důsledku mozkové mrtvice. Jinak je ale první místnost téměř výhradně věnována nejslavnějšímu hrdinovi – Ferdovi. Rovněž by se dalo říct, že na kresbách z různých období můžeme sledovat takovou menší životní cestu Ferdy a především to, jak se měnil on a jeho příběhy. Dětské oči se rozzáří, ústa se roztáhnou do úsměvu a dospělým možná dojdou některé souvislosti ohledně Ferdy s ohledem na dobu, kdy vznikl, a na politická přesvědčení Sekory. 

Herna i pracovna

Také zde najdeme hernu pro děti, kterou zdobí tematická a monumentální nástěnná malba. Najdeme tu nějaké hry, možnost si zkusit kostýmy Ferdy či Berušky, ale také je tu odpočinková zóna, kde můžou návštěvníci sledovat pohádky.

Pokud se vydáte po schodech nahoru, v druhém patře vás čeká mimo jiné pohled na Sekorův pracovní stůl. Já ale tak trochu tajně doufám, že ve skutečnosti nebyl tak perfektně uklizený :). Dokonce tu najdeme vystavený i Sekorův sportovní pohár. Jaký sport mu byl blízký, ale neprozradím, ať máte nějaké to překvapení. Prohlédneme si i Sekorovu volnou výtvarnou tvorbu a také díla jiných autorů, pro něž byl Sekora inspirací. 

Dále si zde můžete prohlédnout různá knižní vydání Sekorových děl, ať již ve vitrínách, kde nechybí ani cizojazyčné verze, a tak se člověk může přesvědčit, nakolik se obálka v jiných zemích měnila, respektive spíše neměnila. K dispozici jsou ale i volně rozložené knihy, a tak kdybyste měli dlouhou chvíli, můžete se sami začíst. Případně zde rodiče a prarodiče mohou mladším generacím ukázat, které vydání je to „jejich“ a které mají třeba doma a opečovávají ho jako památku na své mládí. 

Výstava Ondřeje Sekory

Obrázek 3 z 22

Výstava je k vidění do půlky května

Pro celou rodinu

Nezapomeňte ale ještě jednou vystoupat po schodech (naštěstí vám to připomíná i popisek přímo na nich, což považuji za geniální tah). Ocitnete se v podstatě na půdě, ale i tam nás ještě čeká výlet do pohádky.

Toto patro je věnováno především loutkám. Jak vypadal Ferda v loutkovém divadle v roce 1952 a jak třeba ve filmu z 90. let? A kdo byli Stréček Křópal a Jozéfek Melhobó ? Všechny tyto hrdiny si prohlédnete a pokud už jste načerpáním nových informací vyčerpáni (případně tím šlapáním do schodů), můžete si tu opět malinko oddechnout. Také zde totiž najdeme odpočinkový koutek se sledováním pohádek. 

Jen pozor, varujte možná nejmladší návštěvníky, že obraz může být i černobílý. Přece jen to už je pro některé z nich trochu jiný vesmír a všimla jsem si, že jednu holčičku to pěkně nudilo. Využila toho ale mistrovsky a s výmluvou, že je „po pohádce moc unavená“ si možná na babičce vyprosila ještě návštěvu kavárny, která je rovněž součástí Villy Pellé. Jelikož jsem se na výstavu vypravila ve všední den jen hodinu před koncem otevírací doby a necelou hodinku jsem procházením a pročítáním veškerých informací strávila, nestihla jsem ji navštívit. Už podle bohaté nabídky, která vás láká už při vstupu, to ale vypadá na fajn podnik s velkým výběrem nápojů. A nebude chybět ani nějaký ten dezertík.

Já sama jsem výstavu Ondřej Sekora známý i neznámý navštívila jen nedlouho poté, co jsem ve Valdštejnské jízdárně poznávala dílo a život Josefa Mánesa. A vlastně mě fascinovalo, jak byly obě tyto výstavy skvěle uzpůsobeny svým cílovým skupinám. Zatímco ve Valdštejnské jízdárně, kde se počítalo především s dospělými návštěvníky, bylo možné sledovat všechno chronologicky a postupně. Naopak u výstavy ve Ville Pellé vlastně nezáleží na tom, v které místnosti začnete s prohlídkou, k čemu se přesunute a u čeho skončíte. Jako by už bylo dopředu počítáno s tím, že na výstavu zavítají obvykle celé rodiny – a zatímco dospělí se budou chtít na nějakém místě zastavit, samozřejmě budou muset mít i přehled o tom, kam zrovna jejich dítko odběhlo a občas ho i následovat, aby se úplně neztratilo z dohledu. Rozhodně tím ale nepřijdete o přehled, kde v životě Sekory se zrovna nacházíme. 

Popisky jsou navíc velmi přehledné a čtivě psané, ale zároveň je pod nimi vždy ještě drobné shrnutí – jakási zjednodušená verze toho samého textu, jen určená dětem. Je umístěna vždy tak, aby na ni dětský návštěvník dobře dohlédl.

Uspěchaný melancholik Roman Tomeš a „Rusalka“ Tomáš Vaněk řádili v Karlíně

Samozřejmě vše doplňuje i výzdoba – veškeré dekorace, které po celém domě včetně prostoru schodiště naleznete, se týká Ferdy a dalších Sekorových postav. Mimochodem, znali jste třeba jeho psího hrdinu jménem Voříšek? Nebo čmeláka Bzuma? Pokud ne, je možná čas to napravit a navštívit tuto výstavu, dříve než bude pozdě. Výstava končí již 14. května, i když jsem se doslechla, že se možná ještě o týden prodlouží díky velkému zájmu veřejnosti. Davů se ale rozhodně bát nemusíte, budova je dostatečně prostorná, takže se návštěvníci brzy rozprchnou do různých zákoutí a vzájemně si příliš nepřekáží. 

Otevřeno je denně, kromě pondělka. Od úterý do pátku můžete za Ferdou zaskočit mezi 13. a 18. hodinou a o víkendech mezi 11. a 18. hodinou. Připraven je také doprovodný program, v květnu například komentovaná prohlídka s kurátorem či workshop Staň se redaktorem jako Ondřej Sekora. Více informací naleznete na webu Villy Pellé. 

Villa Pellé

V letech 1889-1890 ji postavil architekt Rudolf Koukola po Marii Knoblochovou. Objekt vystřídal řadu majitelů i nájemců, ale dnes má jméno jen po jednom z nich – a to francouzském generálvi Pellém, který zde žil v letech 1919 – 1920 a měl zásadní vliv na vytváření česko-slovenské armády. Později zde také sídlila mateřská školka a v suterénu měl zase ateliér sochař Jan Koblasa. V 90. letech proběhla rekonstrukce a od září 2014 tu spolek Porte provozuje galerii a kulturní centrum. Již zvenku budova zaujme sgrafitovou výzdobou fasády. 

 

Související obrázky:

Napsat komentář