Volný časZajímavosti z kraje

Jedinečnou poctu Miladě Horákové vysekla milovická Základní škola TGM

Tímto projektem jsme chtěli připomenout a uctít památku významné české bojovnice za demokracii a spravedlnost – Miladu Horákovou. Výstava zachycuje životní osudy Milady Horákové, sociální pracovnice, právničky, odpůrkyně diktatury, humanistky, která byla oddána sociální spravedlnosti a rovným právům. Od její popravy v červnu uplynulo 71 let. Její odpor proti nacistům a komunistům se stal součástí československého boje za svobodu.

O tématu politických procesů v 50. letech se žáci dozvídají na hodinách dějepisu nejen v 9. ročníku, ale vyučující se snaží žáky na tato témata upozorňovat například i při výročí. A to je také případ Milady Horákové. Dne 27. června najdete v kalendáři připsáno – Den památky obětíkomunistického režimu – právě v tento den byla Milada Horáková komunisty v roce 1950 zavražděna.

V červnu 2020 to tedy bylo již 70 let od této hrůzné události. V té době jsme si ale s našimi žáky toto výročí nemohli společně z důvodu zavřených škol připomínat. Covid a online výuka přetrvávala i v loňském školním roce 2020/2021. Jakmile jsme se ale v květnu 2021 vrátili zase do školy k prezenční výuce, začali jsme s našimi žáky 5., 7., 8. a 9. ročníku na Den otevřených dveří (v sobotu 26. června) připravovat Výstavu k 71. výročí popravy Milady Horákové. Přípravu všech částí výstavy zaštítilo Dětské zastupitelstvo ZŠ TGM Milovice pod vedením Mgr. Jany Třetinové a Mgr. Leony Mikušové.

S žáky jsme vytvořili putovní výstavu, kdy podstatnou část tvoří komiksová předloha „Nepřemožena“ a plakáty s dobovými texty. Tyto materiály jsme získali od Jednoho světa na školách v rámci projektu „Příběhy bezpráví“. Pro zajímavost kreslený příběh o životních osudech Milady Horákové byl poprvé publikován v USA v roce 1951.

Nedílnou součástí této výstavy jsou ale i portréty Milady Horákové, které jsou dílem žáků naší školy. Mimo klasické zpracování na papír si žáci vyzkoušeli techniku malby portrétu Milady Horákové na kamínky, které následně roznesli po našem městě. Několik kamenů bylo odvezeno i do Terezína, kde byla Milada Horáková vězněna v Malé pevnosti za protinacistický odboj.

Poprvé výstava byla uveřejněna na Dni otevřených dveří, 26. června 2021 na zahradě školy. Výstava se setkala s mimořádným zájmem veřejnosti a po domluvě s vedením radnice v Milovicích jsme výstavu v prvním zářijovém týdnu instalovali i v atriu radnice Města Milovice. Již během prázdnin se paní ředitelka Mgr. Lada Flachsová spojila s okolními školami s nabídkou zapůjčení celé výstavy. A tak se z původní týdenní výstavy stala výstava putovní a velmi úspěšná. Z radnice města Milovice výstava putovala po dobu dvou a půl měsíce do Základní školy Juventa v Milovicích, následuje ZŠ Kostomlaty – ZŠ Bedřicha Hrozného v Lysé nad Labem – ZŠ JAK v Lysé nad Labem – ZŠ Pražská v Benátkách nad Jizerou a zakončila v ZŠ Benátky nad Jizerou, Husovo náměstí.

Celé téma bylo žákům přiblíženo na základě přednášky, shlédnutí filmu „Milada“, čtení dopisů, které Milada Horáková napsala v pankrácké věznici svým blízkým těsně před smrtí. Žáky příběh Milady Horákové oslovil a hluboce zasáhl. Řekli bychom, že si osvojili vědomí, jakou hrozbou jsou totalitní režimy pro společnost. Celý projekt byl ale i nadstavbový, nejen, že propojil bádání, zájem o historii, čtenářskou gramotnost, výtvarné umění, ale také se dotkl mediální gramotnosti. Konkrétně žáci využili nabitých vědomostí z této oblasti v rámci projektu O2 – Chytrá škola. Následně rozebrali některý dobový text, který se vázal k osobnosti Milady Horákové, a na kterém krásně vysvětlili fungování propagandy, rozšiřování hoaxů v 50. letech 20. století.

Autor: Jana Třetinová a Leona Mikušová

241148450_251551920035599_2510490541256028427_n

Obrázek 2 z 37

Související obrázky:

Napsat komentář