Filmové podfukyTipy na výlety

Ústa pravdy, oči světla a ucho tajemství… Kde najdeme skalní reliéfy z pohádky Princezna zakletá v čase?

Jedna z nejpovedenějších moderních pohádek je Princezna zakletá v čase z roku 2020, v níž si hlavní role zahráli Marek Lambora, Eliška Křenková a slovenská herečka Natália Germáni, které propůjčila hlas Jitka Moučková. Kde se ale natáčelo?

Zámek z pohádky O svatební krajce. Památka, kterou zničila komunistická éra

Časová smyčka i magická místa

Prvky fantasy v sobě rozhodně nese pohádka Princezna zakletá v čase a její pokračování pak s těmito motivy pracuje ještě o poznání více. Dnes ale zůstaňme u prvního dílu, který se velmi rychle stal diváckým hitem. Vypráví o princezně Elleně, která se ocitne v časové smyčce a stále dokola a dokola prožívá ten samý den. Aby porazila zlou Murien, musí s pomocí prince Jana a kamarádky Amélie prožít mnohá dobrodružství. Navštíví přitom i magicky znějící místa jako Ústa pravdy, Ucho tajemství a Oči světla. Poslední lokace skrývá tajemný svitek… Zmíněné části těla jsou vytesány do skal u zatopených lomů, ale pozor, nejen v ději pohádky, nýbrž i ve skutečnosti. V reálu se ovšem jmenují přece jen trochu jinak… Kde je najdeme?

Ústa pravdy, Bretschneiderovo ucho a Zlaté oči společně tvoří Národní památník odposlechu a jedná se o poměrně novodobý turistický cíl v těsné blízkosti Lipnice nad Sázavou. Vznikal v letech 2005 – 2007 pod vedením sochaře Radomíra Dvořáka, navíc s podporou vnuka Jaroslava Haška. Tento spisovatel, autor bájného Švejka, je ostatně s Lipnicí spojen velmi těsně, právě v tomto městě kraje Vysočina a okresu Havlíčkův Brod má totiž svůj památník.

Památník odposlechu

Obrázek 22 z 29

Památník odposlechu u Lipnice nad Sázavou Foto: Jana Hanušová

Výlet se vším všudy

Ale zpět k Památníku odposlechu, v roce 2013 k uchu, ústům a očím přibyla ještě Hlava XXII, pojmenována podle stejnojmenného románu. Tu jsme ovšem v pohádce neviděli. Každopádně jedná se o hojně navštěvované místo, navíc velmi dobře značené barevnými turistickými značkami i cedulkami s popisky. Většina trasy je lesem a až na pár výjimek se jedná i o dobře schůdný terén, a tak výlet v pohodě zvládnou i rodiny s dětmi, co už chodí po svých. Taky jsme jich při naší návštěvě v létě 2023 pár potkali. Stejně tak sem proudí i starší návštěvníci a místu se nevyhýbají ani pejskaři. Jen pozor, pokud máte pejska trochu hyperaktivního, ať vás při utíkání z kopečka nestáhne nechtěně s sebou dolů. 🙂

Pokud byste se nechali zlákat a vyrazili na výlet na toto filmové místo, můžeme už jen poradit, že auto můžete nechat na náměstí v Lipnici a k památníku dojít pěšky. A pokud už vás na samém konci výpravy (pokud navštívíte ucho, ústa i oči, čekají vás zhruba 4 kilometry chůze), budou nejen bolet nohy, ale navíc vás přepadne i hlad či žízeň, doporučujeme se zastavit v restauraci U české koruny pod Lipnickým hradem. Poznáte ji spolehlivě podle dobrého vojáka Švejka, jehož podobizna stojí přímo před zahrádkou restaurace. Tento podnik navíc nabízí i ubytování.

Výstava jako splněné přání Zdeňka Milera. Krtek vládne Kladenskému zámku

Nejen Bouzov

Kromě této lokality na Vysočině si v pohádce Princezna zakletá v čase zahrály i další místa naší republiky. Asi nejvíc času jsme trávili na Bouzově na Moravě, protože právě tam bydlela princezna Ellena, která se tu každé ráno probouzela. Princ Jan pak bydlel pro změnu na zámku Sobotín u Šumperka, jehož majitel si v pohádce střihl i drobnou roličku krále, Janova otce. V rámci natáčení se ovšem herci podívali i do Středočeského kraje, konkrétně na Točník a Žebrák, kde sídlila zlá čarodějnice Murien, ale též na Křivoklát či Kokořín.

V druhém díle pohádky se drtivá většina děje, co se točil především kolem Amélie v podání Elišky Křenkové, odehrávala v kouzelném městě Ayra – tu zastaly z velké části dekorace středověkého města, kde se původně natáčel historický seriál Knightfall. Barrandovská studia pak tuto věrnou kopii Paříže z 14. století zakoupila. Na jedno další místo z druhého dílu se ale také zanedlouho podíváme. 

Související obrázky:

Napsat komentář