Zajímavosti z kraje

Veltrusy „u moře“? Aneb natáčecí místo z pohádky, kterou neznal ani pan průvodce

V posledních dnech slýcháme o pohádce Malá mořská víla především v souvislosti s její nejnovější filmovou adaptací od Disney (hraje se v Cinestaru), kde si hlavní role Ariel a prince Erica zahráli Halle Bailey a Jonah Hauer-King, přičemž do českého znění jim hlasy propůjčili Natálie Grossová a Marek Lambora.

Tajemství seriálu Specialisté? Natáčecí místo i záhada „obživlé“ nevěsty Nesvačilové

Kachyňova smutná pohádka

Verzí by se ale našlo mnohem více, tak proč si zase jednou nepřipomenout tu „naši“, českou. Filmovou pohádku s tímto názvem totiž v roce 1976 natočil i Karel Kachyňa. A ačkoliv nebývá poslední dobou reprízovaná nějak často, můžeme ji v současnosti najít v nabídce Voyo. Když jsem byla malá, připadala mi tato pohádka hodně temná, možná trochu zdlouhavá a hlavně… se smutným koncem. Dodnes si pamatuji tu palčivou bolest, kterou jsem při posledních momentech pociťovala. Jak mi bylo hlavní hrdinky líto a jak jsem si představovala, jak to celé muselo hrozně moc bolet právě ji, na duši. Nehledě na to, že ji na souši prý bolel naprosto každý krok.

Co jsem už ale tehdy považovala na této pohádce za geniální, bylo její obsazení. Miroslava Šafránková zde působí skutečně neuvěřitelně étericky a je naprosto nádherná. Princ rovněž krásný a charismatický – co jiného říct, než že konečně Petr Svojtka také jednou prince hrál… a nejenom daboval. To se mu totiž stalo hned dvakrát u Václava Vorlíčka –Princi a Večernici namluvil prince Velena v podání Slováka Juraje Ďurdiaka, ve slavných Třech oříšcích pro Popelku zase bezejmenného prince alias Pavla Trávníčka, který prý tehdy měl velmi silný moravský přízvuk.

Když už zmiňuji Prince a Večernici i Popelku, nelze se nezastavit u krásné Libušky Šafránkové. Ta si v Malé mořské víle střihla sice malou, ovšem pro děj naprosto zásadní roli. A řekněme si upřímně, že je to snad jediná pohádka, kde jí prostě nefandíme. Zároveň ji ale nelze nenávidět, to snad spíše prince, že si ji vybral, ne? I když lásce zkrátka neporučíš. Myslím si, že byl také geniální tah do rolí sokyní v lásce obsadit sestry. Už jako dítě jsem si tuto zajímavost uvědomovala a fascinovalo mě sledovat, jak jsou každá odlišná, ale přesto mají vlastně i něco společného. A možná právě to „něco“ princi učarovalo.

Veltrusy u moře

Co se týče žen, už jsme si tedy řekli, že měl princ skvělý vkus. A co takhle na nemovitosti? Tak i tam se princ očividně trefil do černého. Ačkoliv je tedy z jeho sídla v pohádce velmi blízko k moři, ve skutečnosti nás tady filmaři zase jednou „napálili“ (což jste asi čekali, že?) a princův zámek se nachází právě u nás, ve Středočeském kraji. No, uznejte, máme to k moři trochu daleko…

Jedná se o zámek Veltrusy – autem asi 40 minut od Prahy, případně můžete využít také autobus 370, který jezdí z Vozovny Kobylis přes Zdiby, Klecany či Odolenou Vodu. Zámek Veltrusy byl sice velmi poškozen povodněmi z roku 2002, ovšem dnes byste to po revitalizaci jen těžko poznali Toto místo skýtá spoustu volnočasových možností – vstup do zámeckého parku je například zdarma, a tak pokud nemáte dostatek času či peněz po kapsách, můžete si vychutnat zkrátka jen krásnou procházku a kochat se pohledy na daňčí oboru, řadu romantických pavilonů i či na mostek přes Mlýnský potok.

Vítáni jsou i psí mazlíčci (i když pozor, na prohlídky už nesmí), ale měli by být na vodítku, nejen s ohledem na ostatní návštěvníky, ale také kvůli krásným pávům, které mají ve Veltrusích domov. Jeden se například pravidelně zdržuje na stromě u výdejního okénka občerstvení. Asi je to trochu šoumen a tuší, že kde je jídlo, tam jsou i lidé, tedy diváci, kteří budou obdivně hledět na jeho krásu a sem tam se možná i leknou, když se z větví nad jejich hlavami ozve zničehonic jeho křik. Jak už jsme naznačili, hlady zde neumřete, stejně tak ani žízeň vás nepotrápí. Najdete zde poměrně velký výběr jídel, všechna jsou skvělá – a podle toho to občas vypadá – vytvoří se fronta. Trochu lepší to je v kavárně u hlavní brány, kde můžete čerpat síly u stolečků a dopřát si kávu a něco na zub. Případně jen čapnout zmrzlinu na cestu.

Mimochodem Veltrusy jsou častým cílem (či přinejmenším zastávkou) cyklistů, ostatně jedna z prohlídek je jim i šitá na míru, jak se můžete dočíst na webu zámku. Tam také můžete zakoupit vstupenky na další prohlídkové okruhy, přičemž my tu během nedávné návštěvy prozkoumali druhý okruh s názvem Rodinný život pana hraběte.

Perlu vrcholného baroka, zámek Liblice můžete navštívit každou neděli

Amadeus i Zakleté pírko

V rámci prohlídky jsme měli možnost díky mladému a sympatickému průvodci poznat historii rodu Chotků. Zároveň jsme si prohlédli různé části zámku – začali jsme v sala terrena a nahlédli do unikátního Mušlového pokoje, postupně jsme prošli třeba Táflovaný kabinet či pokoj pro hosty. Na závěr jsme nahlédli i do pokoje komtesy a dozvěděli jsme se, jak neprovdané šlechtičny mohly trávit čas.

V jednu chvíli jsme coby návštěvníci dostali také „odpočinkovou otázku“, zda víme, co se na zámku, ať již v interiéru či v exteriéru natáčelo. Správných odpovědí je ale skutečně hodně – od pohádek jako Zakleté pírko či Princezna a půl království, přes seriály První republika a Zločiny Velké Prahy až po Oscary ověnčený snímek Miloše Formana. „Nejznámější film, který se zde natáčel, byl Amadeus. V jedné místnosti jsme ponechali i filmové tapety, takže tu máme pozůstatek,“ prozradil nám pan průvodce, který ovšem sám přiznal, že o tom, že si Veltrusy zahrály také v Kachyňově Malé mořské víle, nevěděl. My mu to ale vůbec nevyčítáme, protože i tak měl znalostí poměrně dost. Například odhalil i to, co se vlastně skrývá pod názvem Veltrusy… Ale o tom třeba zase příště. Případně si tam zajeďte a přeptejte se sami :).

Zámek Veltrusy

Obrázek 46 z 50

Interiéry zámku Veltrusy

Související obrázky:

Napsat komentář